imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Święto Trzech Króli, 6 stycznia, 7 stycznia 2022. Dzień wolny od pracy?

000E5Q0BGLL9HNWJ-C411.jpg


6 stycznia, który co roku wyznacza święto Trzech Króli, wypada w 2022 w czwartek. Czy jest dniem wolnym od pracy? Od 2010 roku – tak. Wtedy to zmieniono decyzję władz PRL z 1960 roku i uchwalono zmiany w Kodeksie pracy. Jedną z nich było wpisanie 6 stycznia do katalogu dni wolnych od pracy.
Jako że święto Trzech Króli to dzień ustawowo wolny od pracy pojawia się pokusa, by wykorzystać go do stworzenia sobie pierwszego długiego weekendu w tym roku.

Do tego potrzebny jest jednak piątek 7 stycznia. Dlatego wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy jest to dzień wolny od pracy?

Niestety musimy was rozczarować. 7 stycznia to dzień pracujący i teoretycznie powinniśmy stawić się do pracy. Piszemy jednak “teoretycznie”, ponieważ są dwie szanse, by zapewnić sobie wolny piątek, a tym samym długi weekend.

Pogoda na święto Trzech Króli i długi weekend. Najnowsze prognozy

Po pierwsze, możliwe jest, że wasz pracodawca jednak zdecyduje się na ogłoszenie 7 stycznia dniem wolnym od pracy. Dlaczego? Ponieważ Nowy Rok w 2022 roku wypadł w sobotę, co oznacza, że należy się za niego dzień wolny. Sprawdźcie zatem, czy wasz pracodawca nie zdecydował już, że za Nowy Rok wolne przysługiwać wam będzie akurat 7 stycznia.

Po drugie, jeśli bardzo zależy wam na pierwszym długim weekendzie, zawsze zostaje możliwość wzięcia dnia urlopu. To opcja mniej atrakcyjna niż pierwsza, ale także prowadząca do założonego celu, czyli czterodniowego weekendu.

Długi weekend ze świętem Trzech Króli warto dobrze wykorzystać, ponieważ kolejna dłuższa przerwa czeka nas dopiero na Wielkanoc. Kiedy jeszcze w 2022 roku szykują się długie weekendy? Sprawdź TUTAJ.


Source link

Leave a Comment