imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Sprawa Aleksieja Nawalnego. Dyplomacja UE: Wierzymy, że rosyjskie władze dotrzymają obietnic

0007M6RPBKUOU7GP-C411.jpg


Wierzymy, że rosyjskie władze dotrzymają obietnic, by zgodnie z życzeniem jego rodziny Aleksiej Nawalny został bezpiecznie i szybko zabrany za granicę na leczenie – oświadczyła w piątek (21 sierpnia) rzeczniczka szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella Nabila Massrali.

Sam Borrell w czwartek pisał na Twitterze, że jest zmartwiony doniesieniami o podejrzeniu zatrucia Nawalnego. – Jeśli zostanie to potwierdzone, osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności – podkreślił.

Hiszpan nie podniósł jednak tej sprawy w czwartkowej rozmowie z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem, która dotyczyła sytuacji na Białorusi. Jego rzeczniczka tłumaczyła nazajutrz na konferencji prasowej w Brukseli, że Borrell zareagował publicznie na doniesienia dotyczące stanu zdrowia rosyjskiego opozycjonisty tuż przed rozmową z Ławrowem.

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni stanem zdrowia Aleksieja Nawalnego po wczorajszych doniesieniach o podejrzeniu próby otrucia. Życzymy mu szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia. Oczekujemy szybkiego, niezależnego i przejrzystego dochodzenia – powiedziała Massrali.

Jak zaznaczyła KE ufa, że rosyjskie władze dotrzymają obietnic, by zgodnie z życzeniem jego rodziny Nawalny został bezpiecznie i szybko przetransportowany za granicę na leczenie. Wyraziła przy tym wdzięczność niemieckim służbom medycznym za propozycję zabrania Nawalnego do tego kraju na leczenie.

– Delegatura UE w Moskwie jest w bliskim kontakcie z biurem pana Navalnego. Będziemy nadal uważnie śledzić rozwój sytuacji – zapowiedziała.

Lekarze Omska, gdzie znajduje się Nawalny twierdzą, że opozycjonista nie może być zabrany ze szpitala gdyż nie pozwala na to jego stan. Do tego syberyjskiego miasta w piątek rano przyleciał samolot medyczny z Niemiec, który miał zabrać 44-latka na leczenie za granicą.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka


Source link

Leave a Comment