imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Przyczyny drgawek i skurczów mięśni   – Wolna Polska – Wiadomości

a-11.jpg


Mięśnie mają własny rozum?

Każesz mięśniom coś zrobić nie myśląc o tym. Ale czasem one robią coś innego – mogą pulsować albo się kurczyć, i nie mogą się rozluźnić. Drgawki i skurcze najczęściej występują w udach, łydkach, dłoniach, ramionach, brzuchu, klatce piersiowej i łukach stóp. Mogą obejmować część mięśnia, cały, albo grupy mięśni. Lekarze nie zawsze są pewni przyczyny, ale może ich być kilka.

Drżenie powiek

Wydaje ci się, że powieka wykorzystuje kod Morse’a? To nazywa się miokimia. Te przypadkowe drgania, słabe lub mocne, występują na dolnej albo górnej powiece. Przyczyny są różne: od stresu i palenia do wiatru, jaskrawego światła, nadmiar kofeiny i brak snu. Choć to denerwuje, drżenia są nieszkodliwe i zwykle szybko znikają, ale mogą wrócić za kilka dni.

Kiedy drżenia powieki nie znikają

Mogą trwać dłużej niż kilka dni i mogą być oznaką problemu z okiem, np. suche oko albo jaskra. Mogą też wystąpić jeśli masz jakiś problem i wpływa na ruch mięśni twarzy. W rzadkich przypadkach drżenia te mogą być oznaką zaburzeń mózgu lub nerwów jak porażenie Bella, stwardnienie rozsiane i zespół Tourette’a. Ale te choroby wywołują też inne objawy.

Niski poziom elektrolitów

Prawidłowa praca mięśni zależy od minerałów jak potas i magnez. Jeśli masz ich niedobór, organizm wysyła wiadomość mrowieniem i skurczami. To może wystąpić na skutek zbytnich ćwiczeń fizycznych albo obfitego pocenia się, jak i niektórych leków. Zbyt wiele elektrolitów możesz stracić w wyniku biegunki lub wymiotów.

Niedobór wody

Jeśli mało pijesz, mięśnie będą drżeć i występować skurcze. To nie tylko woda – kiedy dużo się pocisz lub tracisz płyny organiczne kiedy chorujesz, tracisz też elektrolity, inny powszechny powód drżenia mięśni.

Stres

Niekiedy obwiniasz stres za ból głowy i bezsenność, ale to też może wywoływać napięcie i ból w mięśniach. Spróbuj techniki relaksacji jak masaż czy medytacja.

Nadużywanie kofeiny

Kofeina może dać ci energię rano, i zapobiec popołudniowej ospałości. Ale jej nadmiar może wywołać drżenie w różnych częściach ciała. Ten sam wpływ mają leki stymulujące np. amfetamina.

Brak snu i wyczerpanie

Kiedy jesteś zmęczony lub wyczerpany, drżenia i skurcze mogą być sposobem w jaki informuje cię o tym ciało. Możesz też odczuwać ból albo słabość mięśni.

Brak kondycji

Jeśli zauważysz skurcze po ćwiczeniach czy spacerze, możesz potrzebować więcej czasu na budowę mięśni. Kiedy nie jesteś zbyt aktywny, mogą też się zmęczyć i się kurczyć. Dodaj wzmacnianie siły co najmniej 2 x w tygodniu.

Leki

Jeśli masz nadciśnienie lub chorobę serca, lekarz może ci zlecić leki moczopędne – diuretyki. Będziesz więcej siusiać, co obniża poziom potasu w organizmie i może wywołać skurcze mięśni. Inne leki jak antydepresanty mogą wywołać drgawki. Niektóre na padaczkę i psychozę mogą wywołać drżenie powiek.

Zespół serotoniny

Jeśli mięśnie kurczą się/drżą kilka godzin po przyjęciu nowego leku albo zmianie dawki, powiedz lekarzowi. Możesz mieć tę dolegliwość występującą kiedy pewne leki czy suplementy wywołują zbytnie gromadzenie się serotoniny w organizmie. Jest to poważna choroba, która zwykle występuje z wysoką gorączką i innymi objawami wymagającymi pomocy medycznej.

Choroba nerek

Nerki często dają wczesne znaki ostrzeżenia iż spowalniają. Kiedy tracą zdolność funkcjonowania, możesz zauważyć skurcze mięśni wraz z innymi objawami. Jeśli masz cukrzycę, nadciśnienie czy inne powiązane z nerkami problemy, i wystąpią skurcze, skonsultuj lekarza.

Choroba Lou Gehriga albo ALS

Skurcze mięśni dłoni i stóp mogą być jednym z wczesnych objawów tej choroby nazywanej też Stwardnieniem zanikowym bocznym / ALS. Występuje kiedy przestają działać nerwy wysyłające przekazy z mózgu i rdzenia kręgowego do mięśni. Wysyłają nieregularne przekazy, następnie przestają je wysyłać.

Nadciągnięty nerw rdzenia kręgowego

Kiedy nerwy rdzenia wychodzą z rdzenia, przechodzą między kośćmi kręgosłupa do konkretnych części ciała. Czasem dyski między kośćmi wyślizgują się lub pękają i poruszają się, naciągając nerw rdzeniowy. Możesz odczuwać zmiany w mięśniach kontrolujących nerwy. Lekarz może zdiagnozować w badaniu fizycznym, tomograficznym lub rezonansowym.

Neuropatia

Kiedy uszkodzone są komórki nerwowe, zmienia się sposób w jaki komunikują się między sobą i z mózgiem. Skurcze i drżenia mogą być znakiem ostrzegaw-czym, że ta powszechna dolegliwość wpływa na nerwy kontrolujące mięśnie. Niektórzy rodzą się z nią, ale może być wynikiem kontuzji, infekcji, choroby, alkoholizmu i niektórych leków. Cukrzyca jest czołową przyczyną neuropatii.

Zespół Isaacsa

Ta rzadka dolegliwość występuje kiedy nerwy wysyłają sygnały które zmuszają mięśnie do ruchu, mimo że mózg czy rdzeń kręgowy im tego nie nakazuje. To wywołuje skurcze, drżenia i sztywność mięśni. Może też rozdzierać mięśnie, jakby coś poruszało się pod skórą. Znana też jako neuromiotonia albo zespół Isaacsa-Martensa, objawy występują dalej kiedy śpisz albo kiedy jesteś pod ogólnym anestetykiem.

źródło: www.webmd.com

tłumaczenie: Ola Gordon

DrgawkiprzyczynySkurcze Mięśni


Source link

Leave a Comment