imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Prokuratura Krajowa złożyła wniosek do NSA. Chodzi o sędziego Szmydta

5hvnaqw3csoewn9mp4yqgwkatae9xhom.jpgProkuratura Krajowa złożyła wniosek do sądu dyscyplinarnego NSA o wydanie uchwały zezwalającej na pociągnięcie sędziego Szmydta do odpowiedzialności karnej – przekazał minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Dodał, że wniesiono też o zezwolenie na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Szmytda. Jak przekazał minister, działania mają zostać podjęte pod zarzutem szpiegostwa.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że Prokuratura Krajowa złożyła do sądu dyscyplinarnego Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek o wydanie uchwały zezwalającej na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej zbiegłego na Białoruś sędziego Tomasza Szmydta.

Prokuratura Krajowa wniosła również o zezwolenie na zatrzymanie zbiega i jego tymczasowe aresztowanie. Jak przekazał minister, działania mają zostać podjęte pod zarzutem szpiegostwa dla Tomasza Szmydta.

 

Wcześniej Bodnar informował, że prokuratura przygotowuje wniosek o uchylenie immunitetu zbiegłemu sędziemu. Podjęcie działań w “trybie natychmiastowym” zapowiadał także premier Donald Tusk.

Sędzia Tomasz Szmydt prosi Białoruś o azyl

W poniedziałek Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się do władz Białorusi o azyl. Wcześniej podczas konferencji prasowej krytykował polskie władze i zapowiedział rezygnację ze swojej funkcji.

 

ZOBACZ: Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś. Jest ruch prokuratury

 

Szmydt przekazał, że jego obecność na konferencji i wniosek o azyl to wyraz protestu wobec polskiej polityki prowadzonej w stosunku do Białorusi i Rosji. Jego zdaniem polscy politycy powinni “przywrócić dialog z prezydentem Łukaszenką i Rosją”.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał komunikat, w którym przekazał, że od 22 kwietnia do 10 maja Szmydt przebywa na urlopie wypoczynkowym. Prezes sądu nie otrzymał informacji od sędziego o zrzeczeniu się urzędu. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment