imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Świat reaguje na katastrofę śmigłowca w Iranu. UE udostępniła mapy satelitarne

s8q674ftthzdy5ojs342dx3sah4aafic.pngŚwiatowi przywódcy z niepokojem spoglądają na Iran, gdzie trwa akcja poszukiwawcza prezydenta Ebrahima Raisiego. Kilka państw wyraziło gotowość do pomocy w operacji ratunkowej. Komisja Europejska udostępniła władzom Iranu dane ze swoich systemów satelitarnych.

Najwyższy Przywódca Iranu Ali Chamenei wyraził nadzieję, że “Bóg zwróci szanowanego i honorowego prezydenta oraz jego towarzyszy”. Zapewnił też, że władze Iranu kontynuują prace i państwo działa.

 

W irańskim systemie politycznym prezydent to druga osoba w państwie i szef rządu. W niedzielę po południu doszło do katastrofy śmigłowca, którym podróżował prezydent Ebrahim Raisi. Wypadek miał miejsce w trudnym terenie irańskiego regionu Azerbejdżan Wschodni. Na miejscu trwają poszukiwania maszyny, którą utrudnia mgła i deszcz.

 

Na zaginięcie prezydenta Iranu zareagowali światowi przywódcy i służby dyplomatyczne.

 

Europejski komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarcic przekazał, że na prośbę o pomoc ze strony władz Iranu Komisja Europejska uruchomiła Copernicus EMS, czyli system map satelitarnych wykorzystywany w sytuacjach kryzysowych.

USA śledzą doniesienia z Iranu. Joe Biden poinformowany

Departament Stanu USA podkreślił w oświadczeniu, że uważnie śledzi doniesienia o możliwym wypadku prezydent Iranu i ministra spraw zagranicznych tego kraju. Rzeczniczka Białego Domu przekazała dziennikarzom, że prezydent Joe Biden został poinformowany o sytuacji.

 

ZOBACZ: “Twarde lądowanie” śmigłowca w Iranie. Na pokładzie prezydent Ebrahim Raisi

 

Rzeczniczka MSZ Rosji Marija Zacharowa oświadczył w komentarzu dla RIA Novosti, że “Rosja jest gotowa udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy w poszukiwaniu zaginionego helikoptera i badaniu przyczyn zdarzenia”.

Państwa deklarują pomoc dla Iranu

MSZ Turcji wyraziło nadzieję, że prezydent Raisi jest bezpieczny i zdrowy. Turcja wyraziła też gotowość do pomocy w poszukiwaniach i przygotowała misję ratunkową. Podobnie o “udzieleniu wszelkiej pomocy” zapewnia Arabia Saudyjska. Pomoc zadeklarowały również Irak i Katar.

 

ZOBACZ: Iran dostanie samoloty od Rosji. Wiadomo kiedy

 

O pomocy w oświadczeniu powiedział również prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew, który w niedzielę spotkał się z prezydentem Iranu przed katastrofą. Zapewnił o modlitwie za prezydenta. “Jako sąsiad, przyjaciel i braterski kraj Republika Azerbejdżanu jest gotowa zaoferować wszelką potrzebną pomoc” – czytamy w oświadczeniu.

 

Zaniepokojenie informacjami z Iranu wyraziły resorty spraw zagranicznych Egiptu i Syrii.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment