imalopolska

najnowsze wiadomości

Technologie

Polityczna afera wokół koncertu Rogera Watersa w Krakowie – poszło o słowa na temat Ukrainy

concert-819149_960_720.jpg


W Krakowie wybuchła afera wokół planowanego koncertu członka grupy Pink Floyd Rogera Watersa. Wszystko z powodu jego wypowiedzi na temat Ukrainy.

Choć koncert planowany jest dopiero za kilka miesięcy, sprawa rozgrzewa krakowską opinię publiczną oraz tamtejsze władze samorządowe. Muzyk Pink Floyd wypowiedział się niedawno w sposób niezgodny z oficjalną proukraińską narracją. W związku z tym radni partii rządzącej wnieśli pod obrady Rady Miasta Krakowa projekt rezolucji, w którym domagają się uznania muzyka za persona non grata w Krakowie.

Projekt rezolucji

Rezolucja, zgodnie z zapowiedziami ma być głosowana na kolejnej sesji Rady Miasta we środę 28 września. Jak wskazano, radni biorąc pod uwagę atak Rosji na Ukrainę i fakt wychodzenia na jaw kolejnych zbrodni wojennych popełnianych przez żołnierzy rosyjskich, „wyrażają oburzenie tezami i sformułowaniami wygłaszanymi przez pana Rogera Watersa”, które są związane z inwazją na Ukrainę. Radni wskazują też, że każdy, nie tylko Roger Waters, kto pochwala i popiera kremlowski reżim zostanie potraktowana w Krakowie jako persona non grata. W uzasadnieniu podkreślono, że Kraków jako miasto partnerskie Lwowa i Kijowa ma szczególny obowiązek, aby zająć swoje krytyczne stanowisko wobec promocji dezinformacji, która szkaluje naród ukraiński.

Przewodniczący klubu PiS Włodzimierz Pietrus przyznał na posiedzeniu Rady Miasta Krakowa, że powodem powstania rezolucji jest zaplanowanie koncertu w Krakowie przez Rogera Watersa. Wskazał on, że koncert muzyka głoszącego takie a nie inne poglądy w miejskim obiekcie byłby w obecnej sytuacji niestosowny i jest niewskazany w kontekście tego, że Kraków jest mocno zaangażowany w pomoc Ukraińcom. Inicjatorzy projektu rezolucji liczą na to, że przedstawione stanowisko „spowoduje przesilenie i być może organizatorzy zaniechają organizacji koncertu”.

Oświadczenie właściciela obiektu

Obiekt, na którym ma się odbyć koncert należy do Arena Kraków S. A. . Spółka w wydanym oświadczeniu podaje, że rezerwacji terminu koncertu Rogera Watersa dokonał organizator Live Nation już w kwietniu 2021 roku, natomiast sam koncert ogłoszono 9 września bieżącego roku. Niedawne słowa muzyka na temat wojny na Ukrainie stały się powodem pytań i wywołały liczne dyskusje.

Arena Kraków S. A. od lat już współpracuje przy organizacji występów największych światowych gwiazd. W oświadczeniu wskazano, że ostateczna decyzja o zasadności realizacji tego wydarzenia należy do organizatora, które podejmuje ją po uwzględnianiu szeregu przepisów takich jak między innymi gotowość fanów do zakupu biletów.


Source link

Leave a Comment