imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

ONDE dobrze debiutuje na giełdzie

00106000_0.jpg


Ponad 15 procent można było zarobić w poniedziałek 19 lipca na akcjach ONDE S.A. podczas debiutu tej firmy na Rynku Głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Pieniądze pozyskane dzięki emisji akcji ONDE zamierza przeznaczyć m.in. na kolejne inwestycje w obszarze infrastruktury fotowoltaicznej.

ONDE S.A. jest firmą wywodzącą się z Torunia. Specjalizuje się w kompleksowych realizacjach budowlanych dla segmentu odnawialnych źródeł energii (OZE) w z zakresu instalacji fotowoltaicznych oraz farm wiatrowych.

„Spółka ONDE to czołowy wykonawca infrastruktury dla sektora energetyki odnawialnej, szczególnie dla farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych. Funkcjonuje również w sektorze budownictwa drogowego. Zakres jej działania jest bardzo szeroki i wpisuje się w trend rozwoju energetyki odnawialnej” – mówi Piotr Borowski, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie ds. operacyjnych i regulacyjnych.

W obszarze budowy instalacji związanych z energetyką, ONDE może świadczyć wybrane przez klienta usługi, realizować projekty w formule BoP i BoS (tj. wszystkie usługi z wyjątkiem turbin wiatrowych, bądź modułów słonecznych) albo finalizować całość inwestycji na bazie powierzonej dokumentacji w formule „pod klucz”.

„Debiut spółki na giełdzie to dla nas bardzo ważne wydarzenie, milowy krok w jej rozwoju. Środki pozyskane z emisji akcji, które zaoferowaliśmy inwestorom zarówno indywidualnym, jak i instytucjonalnym, przyczynią się do dalszego rozwoju ONDE” – mówi Paweł Śreniawa, prezes zarządu ONDE S.A.

Firma ta nie jest jedyną, która zajmuje się budową instalacji OZE w Polsce, natomiast jest jednym z liderów branży, biorąc pod uwagę przychody, jakie uzyskała w ubiegłym roku. W przypadku energetyki wiatrowej udział ONDE w rynku w realizacji projektów, które uzyskały wsparcie w ostatnich aukcjach, wynosi ponad 54 proc.

„To bardzo dobry wynik, efekt ciężkiej pracy, bo na rynku związanym z budową farm wiatrowych jesteśmy od 14 lat, niemal od początku istnienia tego rynku w Polsce. Nie zrezygnowaliśmy z niego również wtedy, gdy przeżywał kryzys po 2016 roku” – mówi Paweł Śreniawa.

Sektor energetyki odnawialnej jest już reprezentowany na giełdzie, ale – zdaniem Piotra Borowskiego – w najbliższym czasie pojawi się na warszawskim parkiecie jeszcze kilka spółek z tej branży.

„Firma ONDE przeprowadziła z sukcesem emisję akcji, pozyskała 214 milionów złotych i sądzimy, że to się przyczyni do dalszego, dynamicznego rozwoju tej spółki” – mówi Piotr Borowski.

ONDE dobrze zadebiutowała na giełdzie. W ofercie publicznej cena akcji wynosiła 26 złotych, natomiast na otwarciu sesji 30 zł, co daje wzrost o 15,3 proc.

„Środki, które pozyskamy z emisji akcji planujemy przeznaczyć na refinansowanie wydatków poniesionych do tej pory ze względu na budowanie portfela projektów fotowoltaicznych. Naszym celem w przyszłości będzie budowanie wartości dla akcjonariuszy. Realizacja tego celu wygląda inaczej niż w przypadku jednego właściciela. Działania, które będziemy podejmować będą służyły temu, by rosła wartość akcji, wartość spółki w oczach naszych inwestorów” – podsumował debiut ONDE na GPW Paweł Średniawa.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Source link

Leave a Comment