imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Odkrycie archeologa amatora zmienia spojrzenie na historię

000C899J979OM5UU-C411.jpg


Przypadkowe odkrycie archeologa amatora zadziwiło badaczy. Hamish Fenton odnalazł w jednej z najbardziej znanych lokacji archeologicznych Szkocji w Dunchraigaig płaskorzeźby przedstawiające jelenie. Wzory pochodzą sprzed od czterech do pięciu tys. lat. Naukowcy są zaskoczeni, bo do tej pory uważali sztukę tamtego okresu za złożoną głównie ze wzorów geometrycznych. To prawdopodobnie najstarsze wizerunki zwierząt odkryte na Wyspach.

Płaskorzeźby, które przedstawiają dwa dorosłe jelenie i prawdopodobnie trzy z nierozwiniętym jeszcze w pełni porożem, znalezione zostały w jamie grobowej w jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych Szkocji z okresu neolitu – Kilmartin Glen w Dunchraigaig. Do tej pory znajdowano tam głównie naczynia i inne przedmioty użytkowe.

Dekoracje naskalne liczą sobie prawdopodobnie między cztery a pięć tysięcy lat, w okresie na pograniczu neolitu i wczesnej epoki brązu. Zostały one znalezione przez Hamisha Fentona, absolwenta archeologii z uniwersytetu w Bornemouth, który z latarką zwiedzał znane miejsce pochówku.

– Świeciłem latarką po ścianach i zauważyłem wzór na kamiennej płycie, która służyła za sklepienie. Wzór nie wydawał się naturalny. Dostrzegłem jelenia do góry nogami i – kiedy przyglądałem się kamieniowi – zacząłem zauważać więcej jeleni – powiedział Fenton w rozmowie z dziennikiem “The Guardian”.

– Było to całkowicie zaskakujące i nieoczekiwane znalezisko. Takie odkrycia są według mnie prawdziwym skarbem archeologii. Pomagają przekształcić naszą wiedzę o przeszłości – podkreślił.


Source link

Leave a Comment