imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Niemcy. Olaf Scholz: będą dysponować największą armią w Europie

ugb7sh413wuxtndpb28pktusc6hepnpt.jpg


Dzięki specjalnemu funduszowi Niemcy zainwestują w swoje siły zbrojne 100 mld euro. – W ramach NATO Niemcy będą wkrótce dysponować największą armią konwencjonalną w Europie – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz gazetom Neue Berliner Redaktionsgemeinschaft oraz “Stuttgarter Zeitung” i “Stuttgarter Nachrichten”.

“Od 2010 roku Bundeswehra jest strukturalnie niedofinansowana. Brak inwestycji ograniczył nasze ogólne zdolności obronne” – podkreślił kanclerz.

Specjalny fundusz dla armii 

“Dlatego wkrótce po rozpoczęciu wojny (na Ukrainie) zaproponowałem specjalny fundusz Bundeswehry w wysokości 100 mld euro, aby raz na zawsze zmienić ten stan rzeczy. Fakt, że mamy teraz ponadpartyjne porozumienie w sprawie tego specjalnego funduszu, wysyła jasny i jednoznaczny sygnał: bezpieczeństwo Niemiec i naszych sojuszników zostanie znacznie wzmocnione”.

Dostawy broni na Ukrainę

Kanclerz wyraził brak zrozumienia dla krytyki wyrażanej w kraju i za granicą w związku z brakiem wsparcia militarnego dla Ukrainy.

 

“Dostarczyliśmy broń i dostarczymy jej więcej” – powiedział Scholz w wywiadzie. “Te zamówienia są w trakcie realizacji” – dodał, odnosząc się do uzgodnionych z przemysłem dostaw ciężkiej broni.

 

ZOBACZ: Berlin. Szef CDU: Oskarżenia Andrzeja Dudy są poważne. Niemcy nie dotrzymują słowa

 

Pytany o krytykę ze strony Polski, że nie dostarczono jeszcze uzgodnionych zamienników dla polskich dostaw na Ukrainę Scholz powiedział: “szczerze mówiąc, byliśmy tym (…) dość zdziwieni. Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi naszymi partnerami z Europy Wschodniej i chcemy traktować rozmowy z Polską równie poważnie, jak z Czechami i Słowacją”.

 

Z rządem Czech, który “bezzwłocznie dostarczył Ukrainie czołgi T72”, “zawarto precyzyjne porozumienie co do tego, co i kiedy będziemy im dostarczać”.

ap/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment