imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Naukowcy: Koronawirus pozostaje na skórze dłoni do dziewięciu godzin

000ADRMM2G336ML7-C411.jpg


Wirus SARS-CoV-2 może pozostawać na skórze dłoni bez mycia do dziewięciu godzin. W tym czasie jest aktywny i ma potencjał do zakażania – wynika z badań japońskich naukowców, których efekty opublikowano na łamach pisma naukowego “Clinical Infectious Diseases”.

Według naukowców z akademii medycznej w japońskim Kioto kluczowym działaniem w walce z epidemią COVID-19 może być nie tylko częste mycie rąk, ale również ich dezynfekcja żelami zawierającymi alkohol.

W trakcie badania japońscy naukowcy wskazali, że koronawirus może pozostawać na dłoniach ludzkich kilkakrotnie dłużej, niż wirus grypy typu A, który utrzymuje się na skórze przez niemal dwie godziny.

Naukowcy doszli do tych wniosków dzięki badaniom, podczas których obecność SARS-CoV-2 sprawdzali na dłoniach osób zmarłych na COVID-19 (w pierwszej dobie po zgonie). Obecność cząstek wirusa dostrzegano nawet po dziewięciu godzinach.

Autorzy badania zauważają, że najdłużej, bo aż 11 godzin, koronawirus utrzymywał się na skórze w postaci kropelek śliny. Umieszczając je tam – i badając czas obecności – naukowcy symulowali w ten sposób sytuację, w jakiej może się znaleźć skóra pacjenta chorego na COVID-19, który kaszle.

“Nasze badanie dowodzi, że w walce z epidemią koronawirusa kluczowa jest dbałość o higienę dłoni i częste ich mycie” – napisali we wnioskach autorzy badania.

Odnotowali oni, że najskuteczniejsze w walce z wirusem są żele do dezynfekcji rąk, zawierające co najmniej 80 proc. alkoholu. Po umyciu nimi dłoni cząsteczki SARS-CoV-2 znikają po 15 minutach.

Japońscy naukowcy zastrzegają, że wskazanie czynników decydujących o czasie pozostawania koronawirusa na skórze dłoni wymaga dalszych badań, które uwzględnią wilgotność otoczenia i temperaturę. “Badania takie mogą dać odpowiedź na to, jakie czynniki wpływają na czas życia koronawirusa na skórze i innych powierzchniach” – podsumowali autorzy studium.

Hiszpański dziennik “El Mundo” przypomniał dotychczas wykonane badania, z których wynika, że koronawirus utrzymuje się cztery godziny na powierzchniach z miedzi, dobę na papierze, i nawet do trzech dni na powierzchni plastiku.

Marcin Zatyka (PAP)

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Source link

Leave a Comment