imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Mazowieckie: otwarto Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW

UKSW.jpg


Przy wsparciu 55 mln zł z unijnej dotacji w Dziekanowie Leśnym powstało Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW w dziedzinie nauk cyfrowych – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Nowe centrum zajmie się tworzeniem i wprowadzaniem nowatorskich rozwiązań technologii cyfrowych w gospodarce.

Nowe Multidyscyplinarne Centrum Badawcze (MCB) w Dziekanowie Leśnym to ośrodek badawczy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego zadaniem jest tworzenie i wprowadzanie nowatorskich rozwiązań technologii cyfrowych w gospodarce. MCB ma w jednym miejscu zgromadzić specjalistów m.in. od Data Science, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, cyberbezpieczeństwa czy nauk medycznych.

Projekt utworzenia Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego o wartości blisko 89 mln zł otrzymał unijne wsparcie w kwocie 55 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20.

“Budowa nowoczesnego i znakomicie wyposażonego Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego to bardzo potrzebny i wyczekiwany projekt. Otworzy on z pewnością nowy rozdział w historii działalności Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i sprawi, że podniesie się prestiż uczelni i konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Centrum jest dopasowane do potrzeb zaawansowanej technologii i pozwoli na prowadzenie nowatorskich badań, prac naukowych i rozwojowych na konkurencyjnym poziomie” – powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Projekt był realizowany od 2017 roku. Na obszarze 1,2 ha powstały dwa budynki o łącznej powierzchni użytkowej 5190 m2. W obiektach prowadzone będą prace badawcze w 13 wysokospecjalistycznych laboratoriach, m.in. Laboratorium druku 3D, Laboratorium cyberbezpieczeństwa, Laboratorium systemów łączności czy Laboratorium symulatora sferycznego i symulacji wizualnej.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Source link

Leave a Comment