imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Marszałek Świętokrzyskiego: ochrona środowiska i wsparcie przedsiębiorczości priorytetem w nowej perspektywie środków UE województwa

00061000.jpg


„Priorytetem obecnej perspektywy Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego jest ochrona środowiska i wsparcie przedsiębiorczości” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. Pierwszych konkursów ogłaszanych przez samorząd województwa można się spodziewać już na początku II kw. br.

„W tamtej perspektywie staraliśmy się wyrównywać pewne poziomy w stosunku do innych regionów i jak cała Polska – do innych krajów UE. Teraz naszymi priorytetami będzie wsparcie przedsiębiorczości i ochrona środowiska. Dla przedsiębiorców to jest 20 proc. naszej alokacji, natomiast sprawy związane z ochroną środowiska – ponad 35 proc. Oczywiście nie zaniedbujemy kwestii rozwoju infrastruktury: drogowej, transportowej, mobilności miejskiej, ale przedsiębiorczość i ochrona środowiska będą główne” – powiedział marszałek Bętkowski.

Przypomniał, że negocjacje z KE zostały zakończone na początku 2023 roku, a środki w Funduszach Europejskich dla Świętokrzyskiego 2021-2027 są wyższe niż w poprzedniej perspektywie.

„Środki, które będziemy mieli do dyspozycji w perspektywie 2021-27 to 1 miliard 453 miliony euro. Oczywiście do tego jeszcze dochodzą środki z programu Polski Wschodniej” – dodał.

Poinformował też, że do Komisji Europejskiej zostały już wysłane pierwsze kryteria wyboru projektów; mają one być także przedstawione podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, które odbędzie się 30 marca.

„Chcemy już przyjąć skonsultowane z KE kryteria naboru w poszczególnych projektach. Myślę, że w tych projektach związanych z Europejskim Funduszem Społecznym Plus zaczniemy już na początku drugiego kwartału. Natomiast projekty z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego myślę, że od połowy roku będą już realizowane, a do końca roku większość tych projektów będzie rozpoczęta” – zapowiedział Andrzej Bętkowski.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Source link

Leave a Comment