imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Marsz Niepodległości 2021. Instrukcja bezpieczeństwa dla dziennikarzy

000DMDTZ2VBWNHJA-C411.jpg


Marsz Niepodległości odbędzie się 11 listopada i przejdzie ulicami Warszawy. Od kilku lat podczas tego wydarzenia dochodzi do zamieszek i niespodziewanych sytuacji. Np. w ubiegłym roku, nieopodal Mostu Poniatowskiego, spłonęło mieszkanie, na balkonie którego wywieszona była tęczowa flaga.

Wcześniej z broni gładkolufowej postrzelony został dziennikarz Tygodnika Solidarność Tomasz Gutry. Od lat Marsz Niepodległości wywołuje duże emocje i wiąże się z pewnym ryzykiem nie tylko dla uczestników, ale też dziennikarzy.

Tegoroczny Marsz Niepodległości będzie szczególny, bo po raz pierwszy został mu nadany charakter państwowy. Oficjalnie organizatorem jest Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tym razem Policja postanowiła odpowiednio przygotować dziennikarzy. Na oficjalnej stronie internetowej można przeczytać instrukcję dla mediów. Niektóre jej punkty mogą zaskakiwać, a najbardziej kuriozalnie brzmi ten dotyczący noszenia legitymacji prasowej na szyi. Zdaniem policja może ona posłużyć “do duszenia”. Policja zdaje sobie więc sprawę, że tegoroczny Marsz Niepodległości może się wiązać z dużym niebezpieczeństwem.

Poniżej przedstawiamy pełną instrukcję dla mediów zaproponowaną przez policję:

“Pamiętaj o swoim własnym bezpieczeństwie – dobre ujęcie nie jest warte Twojego zdrowia i życia.

Wyposaż się w kamizelkę odblaskową z napisem PRESS/PRASA.

Umieść legitymację prasową w takim miejscu, aby była widoczna i łatwa do okazania.

 Ustaw się na skraju tłumu i staraj się nie wchodzić w sam środek akcji – jeżeli znajdziesz się pośrodku dwóch stron natychmiast wycofaj się.

Monitoruj i analizuj sytuację także poza kadrem aparatu/kamery; gdy widzisz, że wzrasta agresja wycofaj się w bezpieczne miejsce.

Zaparkuj swój pojazd w bezpiecznym, oddalonym od miejsca wydarzenia miejscu.

Unikaj noszenia dokumentów na szyi na smyczy lub łańcuszku – w przypadku zaatakowania mogą posłużyć do duszenia. Za to w sytuacji kryzysowej załóż kask czy ochraniacze.

Uważaj i słuchaj komunikatów nadawanych przez policję – jeżeli usłyszysz, że zostaną użyte środki przymusu bezpośredniego odsuń się na bezpieczną odległość.

Pamiętaj, że policjanci wyposażeni w kaski i środki ochrony mają ograniczone pole widzenia.

Nie utrudniaj policjantom wykonywania obowiązków służbowych i nie naruszaj przepisów prawa.”


Source link

Leave a Comment