imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Maria Konopnicka w Google Doodle. Nie tylko pisarka. Kim była?

000FF5J9M3JHTO0X-C429.jpg


Maria Konopnicka była jedną z najważniejszych powieściopisarek okresu pozytywizmu, jednak warto pamiętać o niej nie tylko ze względu na wybitny talent i dorobek literacki. Zatem, kim tak naprawdę była? 

Wyjaśniamy, przedstawiając krótki życiorys Marii Konopnickiej, ponieważ wybitną Polkę 23 maja upamiętnić postanowił również Google Doodle 

23 maja w Google Doodle od samego rana widnieje kolorowa grafika z wizerunkiem polskiej powieściopisarki, Marii Konopnickiej. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ to właśnie dziś wypada 180. rocznica jej urodzin.

Google przypomniał internautom, że autorka książek dla dzieci i dorosłych była również aktywistką, która piórem walczyła o prawa kobiet i niepodległości Polski. Dzisiejszy Google Doodle wraz z pełnym opisem życiorysu Marii Konopnickiej, zamieszczonym przez Google znajdziecie tutaj

Maria Konopnicka przyszła na świat 23 maja 1842 roku w Suwałkach, jednak znaczną część swojego życia spędziła w Kaliszu, gdzie jej rodzina przeprowadziła się we wrześniu 1849 roku. Miała 12 lat, gdy zmarła jej matka. Od tego czasu wraz z siostrami pozostawała pod opieką surowego i patriotycznego ojca. Młoda Maria Konopnicka chętnie czytała szczególnie literaturę klasyczną i współczesną.

We wrześniu 1862 roku poślubiła starszego od siebie Jarosława Konopnickiego, z którym po ślubie wyjechała do Gronowa, a potem do Gusina. W czasie pierwszych dziesięciu lat małżeństwa młoda pisarka urodziła aż ośmioro dzieci, z których dwoje niestety zmarło tuż po urodzeniu. 

Pomimo obowiązków związanych z wychowywaniem licznego potomstwa, Maria Konopnicka nie przestała rozwijać talentu literackiego, a w 1970 roku zadebiutowała jako poetka. Wiersze pisarki ukazywały się w ogólnopolskich czasopismach, m.in. w popularnym “Tygodniku Ilustrowanym”. 

Autorka niektóre ze swoich utworów pospisywała pseudonimem Jan Sowa. Warto napomknąć o tym, że do rozwoju w dziedzinie literatury zmotywowała ją przychylna recenzja noblisty Henryka Sienkiewicza

Maria Konopnicka była przede wszystkim poetką. Wydała cztery obszerne tomy poezji, jednak tworzyła też świetną prozę, czego dowodem są m.in. jej opowiadania dla dzieci i młodzieży m.in. “O krasnoludkach i sierotce Marysi” albo “O Janku wędrowniczku”. Ponadto, uprawiała publicystykę i tłumaczyła literaturę obcą. 

Do najbardziej znanych nowel Marii Konopnickiej należą: 

  • Mendel Gdański
  • Miłosierdzie gminy
  • Nasza szkapa
  • Dym

W dziełach Marii Konopnickiej często przewijała się tematyka społeczno-polityczna. Widać to m.in. w wierszach “Jaś nie doczekał”, “O Wrześni” czy doskonale znanej wszystkim Polakom “Rocie”, do której muzykę skomponował Feliks Nowowiejski. 

Polska pisarka czynnie angażowała się również w walkę o niepodległość kraju. Brała udział w protestach przeciwko zmuszaniu polskich dzieci do posługiwania się językiem niemieckim w szkole, odwiedzała więźniów politycznych i pomagała biednym. 

Jej życie osobiste wzbudzało liczne kontrowersje. Pisarka była antyklerykałką, a w latach 1994-1887 sprzeciwiała się konserwatywnej krytyce oraz cenzurze, jednocześnie pracując jako redaktorka demokratycznego pisma “Świt”. Po latach małżeństwa porzuciła męża i w 1989 roku związała się z malarką Marią Dulębianką, z którą spędziła aż dwie dekady. Obie brały udział w feministycznych akcjach. 

Maria Konopnicka zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie w wyniku poważnego zapalenia płuc, a jej grób znajduje się na Cmentarzu Łyczakowskim. 

Nie tylko Google Doodle pamięta o polskiej pisarce. Cały 2022 rok jest szczególnym czasem dla Marii Konopnickiej, ponieważ została ona jego patronką. 

Sejm zdecydował o tym w październiku, zwracając uwagę na literacki dorobek pisarki oraz jej ogromny wkład w działalność patriotyczną. W uchwale jednoznacznie oceniono, że Maria Konopnicka była “jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej”

Czytaj również: 

Maria Konopnicka. Dlaczego wyrzekła się własnej córki?

Google Doodle ze słynnym Polakiem. Kim był Krzysztof Komeda? 

Rudolf Weigl. Wynalazca szczepionki na tyfus w Google Doodle 

Zobacz także: 


Source link

Leave a Comment