imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Łódzkie: 40 mln zł z React-EU dla dwóch szpitali wojewódzkich

dzkie-szpitale.jpg


Waldemar Kowalczyk, dyrektor szpitala w Łagiewinikach, Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego, Andrzej Kasprzyk, dyrektor szpitala im. M. Kopernika; Fot.: UMWŁ/Adam Staśkiewicz

W czwartek zarząd województwa łódzkiego podpisał umowy na dofinansowanie – w sumie 40 mln zł – z dwoma wojewódzkimi szpitalami specjalistycznymi. Pieniądze mają sfinansować m.in. nowe oddziały szpitalne oraz zakup nowoczesnego wyposażenia. Środki pochodzą z programu React-EU – unijnego wsparcia na walkę ze skutkami pandemii.

Dofinansowane szpitale to Wojewódzkie Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi oraz Wojewódzkie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi.

“W czasie pandemii pacjenci mieli nie tylko ograniczony dostęp do służby zdrowia, ale sami mniej chętnie przychodzili do szpitali obawiając się zakażenia. Teraz nadrabiają zaległości, co generuje kolejki i większe potrzeby ze strony placówek medycznych” – powiedział Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Nowe środki finansowe – w sumie 40 mln zł – pochodzą z unijnego programu React-EU, który wspiera walkę ze skutkami pandemii COVID-19.

Andrzej Kasprzyk, dyrektor szpitala im. Kopernika podpisał dwie umowy: pierwszą na modernizację i przebudowę gabinetów Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej – w tym Pracowni Endoskopowej – których koszt jest szacowany na 15 mln zł oraz na rozbudowę Wojewódzkiej Poradni Hematologicznej i utworzenie Oddziału Intensywnej Opieki Hematologicznej za blisko 19 mln zł. Dyrektor Szpitala Kopernika zapowiedział m.in. budowę 14 nowych pomieszczeń, w tym ośmiu atestowanych izolatek.

“Rozbudujemy też poradnie chorób nowotworowych układu pokarmowego, w tym jelita grubego – dodał dyrektor Szpitala im. Kopernika.

Pieniądze, które trafiły do Centrum Leczenia Płuc w łódzkich Łagiewnikach pomogą stworzyć nowoczesny Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej z 22 łóżkami.

“Zaaranżujemy w tym celu istniejącą przestrzeń uzupełniając ją dobudową części obiektu” – wyjaśnił Waldemar Kowalczyk, dyrektor Centrum Leczenia Płuc.

Szpitale mają czas na wykorzystanie pieniędzy do końca tego roku, ale obaj dyrektorzy deklarują, że poradzą sobie z szybkim terminem.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Source link

Leave a Comment