imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Kolejne 13 mln zł unijnego wsparcia dla Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie

Szpital_koszalin.jpg


Fot. UMWZ

Szpital Wojewódzki w Koszalinie po raz drugi sięgnął po specjalną pulę unijnych środków dedykowanych działaniom naprawczym wynikającym z pandemii COViD-19. Właśnie została podpisana umowa na finansowanie modernizacji i wyposażenia Oddziału Onkologii i Chemioterapii w tej placówce. Tym razem będzie to 13 mln zł.

Unijna pomoc z programu REACT-EU zostanie przeznaczona na dwa etapy prac zaplanowanych w ramach modernizacji Oddziału Onkologii i Chemioterapii. To roboty budowlane realizowane w trybie „zaprojektuj i wybuduj” oraz zakup wyposażenia. Modernizacja poprawi stan techniczny pomieszczeń, a także umożliwi zagospodarowanie niewykorzystanej dotąd przestrzeni, m. in. część poddasza. Do wyremontowanego Oddziału zakupiony zostanie sprzęt medyczny, m.in. aparaty EKG, defibrylator, inhalatory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, pulsoksymetry wózki inwalidzkie, szafki przyłóżkowe, rowery rehabilitacyjne. Inwestycja ma być zrealizowana do końca tego roku.

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz, podpisując umowę podkreślił, że REACT-EU to pieniądze, które mają pomóc europejskim regionom lepiej chronić zdrowie swoich mieszkańców po pandemii Covid-19. “Cieszę się, że trafiają one do koszalińskiego szpitala, który jest wyjątkową jednostką. Jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitalem we wschodniej części województwa. Gdyby nie wysiłek kadry, to nie przetrwalibyśmy pandemii i wielu zakrętów, które na szczęście są za nami. Ten szpital to przykład tego, jak można się pozytywnie zmieniać” – dodał. 

Jak podaje urząd marszałkowski, samorząd regionu nie szczędzi unijnych środków na unowocześnianie i wyposażenie koszalińskiego szpitala. W grudniu minionego roku lecznica otrzymała 4 mln zł na modernizację i zakup aparatury do Pracowni Hemodynamiki na Oddziale Kardiologii. Inwestycja jest w trakcie realizacji. 

Wcześniej, w momencie wybuchu pandemii, szpital rozpoczął – i już zakończył – gruntowną modernizację Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego. Z zachodniopomorskiego RPO przeznaczono na ten cel 7 mln zł. Dzięki tej inwestycji region i mieszkańcy zyskali jeden z najnowocześniejszych oddziałów obserwacyjno-zakaźnych w kraju.
 
Fundusze Europejskie umożliwiły też m.in. gruntowny remont kilku oddziałów zajmujących się najmłodszymi pacjentami, a także modernizacje Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej oraz Pracowni Endoskopowej. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Source link

Leave a Comment