imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Katowice. Trwa 11. Światowe Forum Miejskie pod egidą ONZ

hu6vwfgg267yxnc7fk2wucpypgywtc8j.jpg


Miejscem organizacji 11. edycji Forum pod hasłem “Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości” jest katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

 

Niedziela była “dniem zero” wydarzenia – z podniesieniem flagi i rozpoczęciem obrad pięciu zgromadzeń, gdzie omawiany będzie proces wdrażania Nowej Agendy Miejskiej ONZ.

“Tak chcemy transformować polskie miasta”

– Dla mnie to zaszczyt, że mogę otworzyć te obrady – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego otwarcia obrad Forum Miejskiego. – Pandemia pokazał, że musimy na nowo zdefiniować życie w wielkich miastach. To właśnie miasta były u zarania dziejów, cywilizacji, głównym impulsem rozwoju, ale to też w miastach pojawiły się w minionych wiekach wielkie epidemie – dodał. 

 

Zdaniem premiera, “to pokazuje, że – mimo zmieniających się czasów – mamy dziś do czynienia z wyzwaniami, których ślady dostrzegamy w przeszłości”.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: Jesteśmy partią, która dba o ojczyznę, rodzinę, patriotyzm i o tradycję

 

Przypomniał też, że “okrutna wojna na Ukrainie, rosyjska napaść i zniszczone doszczętnie miasta, pokazują, że te wyzwania muszą być dziś przedmiotem naszej refleksji, jeśli chcemy autentycznie odpowiadać na potrzeby dzisiejszych czasów”. 

 

– Polska nie miała możliwości rozwijać swoich miast w sposób niezależny w czasie rewolucji przemysłowej, bo byliśmy w niewoli – zaznaczył szef rządu. Morawiecki ocenił, że odbudowana po wojnie Warszawa jest dziś świadectwem dynamicznego rozwoju Polski. Z kolei w Katowicach – jak mówił – tworzone są możliwości rozwoju, jakich wcześniej nie było, przy poszanowaniu środowiska naturalnego i aspiracji młodych ludzi. – Tak chcemy transformować polskie miasta – zadeklarował szef rządu.

“Życie w miastach jest inne niż w ośrodkach wiejskich”

– Chcemy w Katowicach pokazać co się zmieniło w Polsce. Wiemy dokładnie, że po tym smutnym okresie związanym z II wojną światową a później komunizmem, Katowice są jedną z tych aglomeracji na całym świecie, w której doszło do zmiany, do dużej transformacji – mówił w Polsat News minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

 

ZOBACZ: Forum w Davos. Prezydent Duda: apeluję, by stać twardo po stronie Ukrainy

 

Wyjaśniał, że “życie w miastach jest inne niż w ośrodkach wiejskich. I tu właśnie jest duże wyzwanie pomiędzy samorządowcami, informacje o tym, co dzieje się w miastach muszą przepływać pomiędzy samorządami”.  – Temu ma służyć to forum, wymianie informacji pomiędzy samorządowcami, dotyczących rozwiązywania problemów, które pojawiają się w dużych miastach – dodał. 

 

Jednym z efektów Forum ma być “Plan działań dla miast” – katalog dobrych praktyk, instrukcja wdrażania lokalnych projektów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Efektem Forum ma być też dokument “Katowice Declared Actions” – zobowiązanie różnych podmiotów (samorządów, biznesu, instytucji rządowych) do podjęcia konkretnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miast.

laf/wka/PAP/Polsat News/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment