imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Już wkrótce V Opolski Maraton Teatralny w ramach obchodów „Opolskie 20 lat w UE”

DOC.20240213.47648048.1.jpg


Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na kolejną edycję Opolskiego Maratonu Teatralnego, który odbędzie się w dniach 1-3 marca 2024 roku. Będzie to przegląd opolskich premier z ostatnich lat. W ciągu trzech dni publiczność teatru będzie mogła nadrobić repertuarowe zaległości oraz poznać młodą generację twórców i twórczyń teatralnych.

W programie Maratonu znajdą się dwa spektakle oddające głos osobom społecznie pomijanym. Pierwszy z nich to „Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę” w reżyserii Norberta Rakowskiego, analizujący życie kobiety, która od lat opiekuje się ekspozycją muzealną. Drugi to „Instrukcja dla Pań sprzątających” w reżyserii Olgi Ciężkowskiej, zrealizowany na podstawie opowiadań Lucii Berlin. Autorka ukazuje świat kobiet wykonujących najprostsze prace, takich jak tytułowe „panie sprzątające”.

Nie zabraknie również klasyki dramatu światowego. „Kotka na gorącym blaszanym dachu” Tennessee Williamsa w reżyserii Radka Stępnia, to spektakl oddający duszną atmosferę rodzinnego świata wykreowanego przez amerykańskiego dramatopisarza. Zobaczyć będzie można także spektakl „Instytut” na podstawie powieści Jakuba Żulczyka, zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.

W ramach Maratonu pokazana zostanie także jedna z międzynarodowych premier Teatru Kochanowskiego, czyli „I’m Nowhere / Znikanie” w reż. Norberta Rakowskiego. Jest to koprodukcja z Teatros del Canal w Madrycie oraz Festiwalem Boska Komedia w Krakowie. Spektakl porusza temat prawa do eutanazji, stawiając pytanie o to, kto powinien decydować o życiu jednostki.

Ważnym wydarzeniem tego weekendu będzie debata o polskim systemie teatralnym na tle systemów innych państw europejskich. W trakcie dwóch paneli zagraniczni partnerzy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprezentują szczegółowe rozwiązania zastosowane w ich krajach. Z kolei przedstawiciele polskiego środowiska teatralnego dyskutować będą postulaty zmian w polskim systemie teatralnym.

„Instrukcja dla Pań sprzątających”, „Kotka na gorącym blaszanym dachu” oraz „Instytut” to prace artystów i artystek reprezentujących młode pokolenie ludzi teatru. W ramach V Opolskiego Maratonu Teatralnego chcemy umożliwić międzynarodowej publiczności zapoznanie się z ich twórczością. Do udziału w przeglądzie zostali zaproszeni goście z zagranicy, a pokazywane spektakle zostaną przetłumaczone na język angielski.

Zapraszamy do spędzenia pierwszego weekendu marca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Pełny program V Opolskiego Maratonu Teatralnego dostępny jest na stronie: https://teatropole.pl/maraton-teatralny/.

Tam również można znaleźć informacje dotyczące biletów i karnetów.

PROGRAM V MARATONU TEATRALNEGO

OPIS MARATONU

Źródło informacji: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

 


Source link

Leave a Comment