imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Jadwiga Staniszkis nie żyje. “Miała dobry wpływ na Jarosława Kaczyńskiego”

28oyqkb2t3tq5kt3qzttb8gdvmyvj24m.jpg


Wczesnym popołudniem media obiegła informacja o śmierci Jadwigi Staniszkis. W przyszłym tygodniu socjolog ukończyłaby 82 lata. Informację o jej śmierci potwierdziła córka zmarłej. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 25 kwietnia w Podkowie Leśnej.

 

– Tylko raz w życiu miałem okazję rozmawiać z panią profesor, pamiętam ją jako postać od zawsze będącą w mediach. To był ciekawy socjolog, jej prace dawały ciekawy punkt widzenia – powiedział Radosław Fogiel (PiS). 

 

Z kolei Joanna Kluzik-Rostkowska stwierdziła, że “Staniszkis była w jej percepcji przez całe dorosłe życie, jeszcze od czasów podziemia”.

 

– Zapamiętam jako piękną kobietę z czerwonymi ustami, bardzo wyrazista Miałam poczucie, że miała dobry wpływ na Jarosława Kaczyńskiego. Potrafiła go przekonać do pewnych rzeczy. Ostatnio nawet myślałam: co się takiego stało, że nie maj jej w otoczeniu prezesa PiS? Była ona, był Ludwik Dorn. I wtedy było lepiej – powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej.

 

Jadwiga Staniszkis nie żyje.”Mogła jeszcze wiele wnieść do naszego życia politycznego”

Podczas programu “Debata Dnia” przypomniano o słynnym zdjęciu młodego studenta Włodzimierza Czarzastego, który zaprosił na wykład ówczesną doktor Jadwigę Staniszkis. Wicemarszałek Sejmu mógł wtedy pochwalić się bujnym afro.

 

Włodek był wtedy przystojniejszy, to nie była peruka (śmiech). Natomiast ogromny szacunek, ale też żal związany z odejściem tak wybitnej intelektualistki. Mogła jeszcze wnieść wiele do naszego życia politycznego. Muszę też to powiedzieć: była piękna – powiedział Andrzej Szejna (Lewica).

 

Komentarze po śmierci badaczki życia społecznego w Polsce pojawiły się także w internecie.

 

Włodzimierz Czarzasty zamieścił w serwisie X słynne zdjęcie z badaczką z 1981 roku, zrobione na Uniwersytecie Warszawskiem. “Już się nie spotkamy. Wieczne wyrazy szacunku, Pani Profesor” – przekazał lider Lewicy.

Jadwiga Staniszkis nie żyje. “Zainspirowała wielu”

Z kolei prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z KO podkreślił, że z poglądami, analizami czy komentarzami profesor można było się nie zgadzać, ale to była “bezdyskusyjnie nietuzinkowa postać”. “Ważna postać polskiej nauki i debaty publicznej. Bezkompromisowa. Taką ją zapamiętamy” – ocenił.

 

Na śmierć socjolog zareagował także były premier. 

“Z żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Prof. Jadwigi Staniszkis. Jako wybitna socjolog, nauczycielka i autorka, zainspirowała wielu swoim życiem pełnym pasji do nauki” – napisał Mateusz Morawiecki.

 

“To właśnie analizy Jadwigi Staniszkis ukierunkowały moje dociekania w stronę zakulisowych wymiarów życia społecznego. Dziękuję Ci za to, Jadziu” – podkreślił Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment