imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Indonezja. Novavax otrzymał warunkowe dopuszczenie szczepionki do użytkowania

vwkkt5hijei862xthqus8jgahkdgxzk5.jpg


Według badań klinicznych szczepionka Novavax ma blisko 90 proc. skuteczności w zapobieganiu infekcji koronawirusem.

Indonezja jest pierwszym krajem na świecie, który dopuścił szczepionkę na COVID-19 firmy amerykańskiej Novavax do użytkowania. Dwudawkowy preparat uzyskał warunkową zgodę, a producent zapowiada, że w ciągu kilku tygodni otrzyma kolejne decyzje. Szczepionkę, która ma być produkowana w Polsce przez firma biotechnologiczną Mabion, bada m.in. Europejska Agencja Leków (EMA).

Indonezja warunkowo dopuściła do użytkowania szczepionkę przeciw COVID-19 produkcji amerykańskiej firmy Novavax – przekazał agencji Reutera w poniedziałek Stanley Erck, prezes Novavax. To pierwszy kraj, w którym będzie stosowany ten preparat.

 

W 2021 r. do Indonezji ma dotrzeć 20 mln dawek podawanej w dwóch zastrzykach szczepionki. Preparat przeznaczony dla Indonezji będzie produkowany w Indiach przez firmę Serum Institute of India (SII).

EMA bada preparat Novavax

Novavax złożył już wnioski o dopuszczenie swojej szczepionki do obrotu m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, Indiach i na Filipinach. Według prezesa Stanleya Ercka ich zatwierdzenie w tych krajach to kwestia “raczej tygodni niż miesięcy”.

 

Wyniki badań klinicznych dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki są też na bieżąco oceniane przez Europejską Agencję Leków (EMA). W ramach wspólnego programu zakupu szczepionek Unia Europejska zamówiła 100 mln dawek preparatu Novavax z opcją na dostawę kolejnych 100 mln dawek.

 

ZOBACZ: Produkcja szczepionek na COVID-19 w Polsce. Mabion zawarł umowę z Novavax

 

Szczepionka Novavax jest również oceniana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Akceptacja WHO umożliwi rozprowadzanie preparatu w ramach programu COVAX, którego celem jest dostarczanie szczepionek do krajów rozwijających się. Novavax i SII zobowiązały się do dostarczenia dla COVAX 1,1 mld dawek szczepionki. Prezes Erck zapowiedział, że pierwsze dostawy dla COVAX zostaną wysłane jeszcze w tym roku.

Fabryka szczepionki w Polsce

Na początku października polska firma biotechnologiczna Mabion przekazała, że zawarła wartą ok. 1,46 mld zł umowę z Novavaxem na produkcję szczepionki przeciw COVID-19. Seryjna produkcja szczepionki w Polsce ma się rozpocząć w grudniu 2021 r. Umowę wsparł finansowo Polski Fundusz Rozwoju.

 

ZOBACZ: Novavax zamówiony przez UE. Trwają prace nad dopuszczeniem

 

Według badań klinicznych szczepionka Novavax ma blisko 90 proc. skuteczności w zapobieganiu infekcji koronawirusem.

hlk/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment