imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Hiszpania. Wprowadzono ustawę o dobrostanie zwierząt. Kary sięgają 200 tys. euro

5dqhgh3p59gxq76bk487noh8poatjuzx.jpg


Według nowego prawa obowiązkiem właścicieli staje się zapewnienie zwierzętom dobrostanu “zgodnie z charakterystyką każdego gatunku“.

 

Od teraz nie wolno pozostawiać psów przywiązanych przed sklepem podczas dokonywania nawet drobnych zakupów. – grozi za to grzywna do 10 tys. euro.

 

Karane będzie także pozostawianie psa samego w samochodzie “nawet na chwilę i w temperaturze niestanowiącej dla niego zagrożenia”.

 

Nowe prawo zabrania stosowania obroży elektrycznych, kolców lub innych narzędzi mogących spowodować obrażenie zwierzęcia.

W Hiszpanii jest więcej psów i kotów niż dzieci poniżej 15 lat

Od teraz nie wolno pozostawiać psów samych w domu dłużej niż dobę, a innych zwierząt dłużej niż trzy dni. Do poważnego wykroczenia należy stałe trzymanie zwierząt domowych na podwórkach, balkonach, tarasach, w piwnicach i magazynach.

 

W przypadku zaginięcia zwierzęcia, należy powiadomić odpowiednie władze lokalne w ciągu 48 godzin.

 

– Jest to krok o fundamentalnym znaczeniu dla ustawodawstwa Hiszpanii – powiedziała Maria Luisa Fernandez, dyrektor ds. małych zwierząt w Hiszpańskim Stowarzyszeniu Weterynaryjnym. Dodała, że ta ustawa jest jedną z najbardziej ambitnych w Europie.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Gonitwa byków w Pobla de Farnals. Zginął mężczyzna

 

Przepisy mają na celu ochronę zwierząt domowych i gatunków dzikich, znajdujących się pod opieką ludzi oraz zagwarantowanie, aby nie były uśmiercane, maltretowane ani porzucane. Zwierzęta zostały uznane za “istoty obdarzone wrażliwością”.

 

Psy myśliwskie i inne zwierzęta wykorzystywane do pracy, w tym do walk byków, są wyłączone z ustawy.

 

W Hiszpanii jest więcej psów i kotów niż dzieci poniżej 15 lat. Zgodnie z tegorocznymi danymi krajowego stowarzyszenia producentów karmy dla zwierząt domowych, w hiszpańskich domach jest 15 mln psów i kotów.

 

Ponad 288 000 psów i kotów zostało porzuconych w Hiszpanii w 2022 r. – przekazała fundacja Affinity Foundation.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment