imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Hiszpania. Raport o nadużyciach w Kościele katolickim. 440 tysięcy pokrzywdzonych

scpe1vzyg1rp6gui3p4uzkqy7gvm5h99.jpg


Hiszpania była dotychczas jednym z nielicznych państw, gdzie większość obywateli jest wyznania katolickiego, gdzie rząd nie uznał oficjalnie zjawiska przemocy seksualnej wobec nieletnich w Kościele. Do tej pory państwowe instytucje nie prowadziły rejestru pokrzywdzonych.

 

Wraz z rosnącą presją społeczną Kongres, czyli hiszpańska izba niższa parlamentu, zlecił w zeszłym roku sporządzenie raportu na ten temat. Dokument powstał do przedłożenia rzecznikowi praw obywatelskich Ángelowi Gabilondo, a szczegółowe dane właśnie ujrzały światło dzienne – podaje “El Pais”.

Hiszpania: 440 tysięcy dzieci ofiarami przemocy seksualnej w Kościele

W piątek Gabilondo opublikował wspomniany raport, z którego wynika, że 1,13 proc. (440 tysięcy) obywateli padło w dzieciństwie ofiarą nadużyć seksualnych z rąk osób związanych z Kościołem.

 

ZOBACZ: Białystok: Zderzenie samochodu z busem. W szpitalu siedmioro dzieci

W połowie przypadków sprawcami byli duchowni, za pozostałe nadużycia odpowiadają osoby świeckie zatrudnione w strukturach kościelnych. Ofiarami przestępstw najczęściej padali chłopcy.

Historyczny raport czyni Hiszpanię krajem o najwyższej oficjalnej liczbie ofiar przemocy seksualnej w Kościele katolickim. Podobne badanie przeprowadzono w 2021 roku we Francji. Tam liczbę ofiar oceniono na 330 tysięcy.

Hiszpański Kościół twierdził, że nie było żadnej przemocy seksualnej w jego strukturach

Raport hiszpańskiego rzecznika praw obywatelskich jest rezultatem prac trwających 18 miesięcy. Przez lata w Hiszpanii Kościół zaprzeczał, by w jego strukturach dochodziło do aktów przemocy seksualnej. W ostatnich latach w krajowych mediach pojawiły się jednak wyniki głośnych śledztw, z których wynikało, że problem jest poważny. O swoich przeżyciach zaczęły mówić także ofiary.

 

ZOBACZ: Wągrowiec: Potrącony dwulatek. Matka z zarzutami

Pod presją społeczną hiszpański Kościół przyznał w 2021 po raz pierwszy, że w jego strukturach doszło do nadużyć. Opublikowano wtedy listę 220 potwierdzonych przypadków przemocy seksualnej.

Liczba ta wzrosła od tego czasu do 1104 przypadków i 1430 ofiar – wynika z danych zebranych w raporcie. Kościół Katolicki w Hiszpanii przyznaje więc, że problem istnieje, choć w znacznie mniejszej skali niż wynika z dokumentu.

Co dziesiąty obywatel Hiszpanii doświadczał nadużyć seksualnych

Liczby, które podał w piątek rzecznik praw obywatelskich, są zaokrąglone. Nie bazują na potwierdzonych przypadkach nadużyć, a jedynie szacunkach opartych o wywiady z ośmioma tysiącami osób. Określenie faktycznej skali problemu wymaga więc dalszych badań.

 

ZOBACZ: Iran: Pobili ją w metrze, bo nie zakryła włosów. 16-latka nie żyje

Poza rzuceniem światła na zakres przemocy seksualnej w Kościele Katolickim raport przedstawia również dane pokazujące ogólny zakres zjawiska. Wynika z nich, że nadużyć na tle seksualnym doświadczyło w dzieciństwie 11,7 proc. Hiszpanów i Hiszpanek. W zdecydowanej większości przypadków sprawcami byli krewni ofiary.

Hiszpański RPO: Instytucje państwa nie spełniły swoich obowiązków

Prezentując raport rzecznik Ángel Gabilondo skrytykował milczenie tych, “którzy mogliby zrobić więcej”, aby zapobiec pedofilii, czyli Kościoła Katolickiego i hiszpańskiego państwa.

Jak stwierdził, podejście przedstawicieli Kościoła można scharakteryzować jako “zaprzeczanie lub minimalizowanie problemu”. Z kolei instytucje państwowe nie wypełniły swojego “obowiązku ochrony najmłodszych” i “zapewnienia sprawiedliwości ofiarom”.

 

ZOBACZ: Francja. 30 pustych wózków przed wieżą Eiffla. “Chcemy, aby to poruszyło sumienia wszystkich”

Jako formę zadośćuczynienia rzecznik zaproponował utworzenie we współpracy z Kościołem państwowego funduszu, z którego wypłacane będą odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych. Raport został przekazany Kongresowi, który zdecyduje czy wprowadzić w życie płynące z niego rekomendacje.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment