W uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku doszło do absurdu wynikającego z wdrażania segregacji sanitarnej. Około stu medyków zostało bowiem w ostatnich dniach odsunięte od pracy z pacjentami tylko i wyłącznie z uwagi na brak tzw „szczepienia” na covid. W efekcie w szpitalu zabrakło personelu do opieki nad pacjentami.
O tej bulwersującej sprawie poinformował „Dziennik Bałtycki” dodając wzmiankę o braku rąk do pracy. Media podają, że od pracy z pacjentami odsuniętych zostało aż 77 pielęgniarek oraz 20 lekarzy. Wszyscy oni nie zdecydowali się na szczepienie. Decyzję o takich a nie innych konsekwencjach podjął Dyrektor Naczelny zmieniając wewnętrzne szpitalne zarządzenie odnośnie rozwiązań i organizacji pracy mających na celu zapobieganie zakażeniom koronawirusem. Dyrektor poinformował, że wykluczony personel nie zostanie dopuszczony do tych obowiązków służbowych, które wymagają bezpośredniego i fizycznego kontaktu lekarz – pacjent.
Trudna sytuacja szpitala
Jak ustaliła gazeta pokłosiem tej decyzji są miejmy nadzieję tymczasowe i przejściowe trudności placówki jeśli chodzi o obsadę stanowisk na oddziałach takich jak onkologia, alergologia, pulmunologia oraz dermatologia. W relacji czytamy, że zdarzyło się iż na jednym z oddziałów podczas dyżuru była tylko jedna zaszczepiona pielęgniarka dopuszczona do pracy. Zarządzenie dyrektora doprowadziło więc, jak widać, do sytuacji, która mogła stwarzać dla pacjentów zagrożenie. I choć zasłaniał się on rzekomym bezpieczeństwem pacjentów oraz personelu, to jego zarządzenie, wydane niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, mogło przynieść tragiczne skutki.
Medycy grożą odejściem
W szpitalu sytuacja jest mocno napięta w związku z postanowieniem dyrekcji. Część z nich w tej sytuacji wykorzystuje zaległe albo tegoroczne urlopy inni zaś złożyli w związku z aferą wypowiedzenia. Tych doniesień gazety nie potwierdza jednak Łukasz Wojtowicz należący do zespołu ds. promocji i PR placówki. Sytuację w szpitalu dodatkowo potęguje fakt, że zawieszeni medycy otrzymali informację, iż negatywny wynik testu nie wystarczy do cofnięcia im zakazu pracy z pacjentami. Pod naciskiem jednak w późniejszym czasie dyrektor zmienił ten punkt dopuszczając taką możliwość, jednakże nadal nierozstrzygnięta zostaje kwestia ich finansowania.