imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Donald Tusk o przełomowej decyzji. Macron gotów podzielić się strategiczną bronią

3i361kextfkimrfhjzhssjkx421ttvb2.jpg


Donald Tusk przebywa z oficjalną wizytą w Berlinie. Po spotkaniu z kanclerzem Olafem Scholzem odbyła się konferencja prasowa.

 

Po wystąpieniu przywódców dziennikarze rozpoczęli zadawanie pytań. Donald Tusk mówił wówczas o rosyjskich rakietach i bombach, które znajdują się w granicach – jak podkreślił – obwodu królewieckiego.

ZOBACZ: Donald Tusk w Berlinie. Rozmawiał o “najważniejszej potrzebie”

 

Kwestia zagrożenia nuklearnego nie jest abstrakcją. Po ataku na Ukrainę Putin wielokrotnie używał tego argumentu. Usiłuje wywrzeć presję na Zachód – powiedział polski polityk. Dodał, że Rosja zmodernizowała swój arsenał atomowy.

Jak zaznaczył premier, Warszawa i Berlin znajdują się w zasięgu rosyjskich Iskanderów. – To 100 głowic nuklearnych, może więcej. Z jakiegoś powodu zostały one zmodernizowane. Z jakiegoś powodu w ostatnim czasie pojawiło się ich tam więcej – wyliczał premier.

Donald Tusk: Bardzo serio traktuję słowa Macrona

Pojawił się również wątek Francji.

 

– Bardzo serio traktuje słowa prezydenta Macrona, że Francja byłaby gotowa użyczyć całej Europie swoich możliwości nuklearnych i potencjału tak, żeby stał się częścią ogólnoeuropejskiego systemu bezpieczeństwa – przekazał szef polskiego rządu.

 

Dodał, że takie sygnały pojawiają się od jakiegoś czasu i “warto je bardzo poważnie potraktować”.

“Dobry temat do poważnej rozmowy”

Poruszono też temat reparacji.

 

– Moi poprzednicy zwrócili się do rząd niemieckiego o reparacje. Ten dokument, który został przesłany przez poprzedni rząd do rządu niemieckiego mówił o jakiejś formie kompensaty. (…) W sensie formalnym, prawnym, międzynarodowym kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu. (…) Kwestia moralnego, finansowego, materialnego zadośćuczynienia nigdy nie została zrealizowana.

– To zawsze dobry temat do poważniej rozmowy, ale inaczej niż moi poprzednicy będę szukał z kanclerzem takich form współpracy, które z przeszłości nie uczynią fatum, które będzie ciążyło nad naszymi relacjami – powiedział premier.

 

W jego opinii “Niemcy mają tutaj coś do zrobienia”.

Premier w Paryżu

Premier Donald Tusk gościł w poniedziałek w Paryżu, gdzie odbył rozmowy dwustronne z prezydentem Emmanualem Macronem. Po spotkaniu szef rządu RP mówił o konieczności współpracy w zakresie bezpieczeństwa, która leżała u podstaw Unii Europejskiej i NATO.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment