imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Donald Tusk nowym premierem. Z zagranicy płyną gratulacje od polityków

cm5g69mhv1byakrz5fovsqmy4fp4cu1w.jpg


Zagraniczni politycy gratulują Donaldowi Tuskowi stanowiska premiera polskiego rządu. “Twoje doświadczenie i silne przywiązanie do naszych europejskich wartości będą cenne w budowaniu silniejszej Europy, z korzyścią dla Polaków” – napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Okolicznościowy wpis opublikował również m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W poniedziałek wieczorem Sejm poparł kandydaturę Donalda Tuska (PO) na nowego premiera Polski. Do głosowania w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego doszło kilka godzin po tym, jak Sejm nie przyznał rządowi Mateusza Morawieckiego (PiS) wotum zaufania.

 

We wtorek premier Tusk wygłosi w Sejmie expose, a w środę rano rząd złożony z polityków Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy zostanie oficjalnie zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Tuskiem. Ogłoszono datę zaprzysiężenia premiera

 

Po wybraniu Tuska na Prezesa Rady Ministrów zagraniczni politycy zaczęli składać politykowi gratulację. Jako jeden z pierwszych gratulacyjny post w mediach społecznościowych opublikował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. “Gratulujemy Donaldowi Tuskowi wyboru przez Sejm na Premiera RP. Przyszłość Ukrainy i Polski leży w jedności, wzajemnej pomocy i strategicznym partnerstwie w celu pokonania naszego wspólnego wroga” – napisał ukraiński prezydent, dodając, że Ukraina docenia wsparcie Polski i oczekuje kontynuacji wspólnego zaangażowania w “sprawę obrony globalnej wolności”.

Donald Tusk premierem. Zagraniczni politycy gratulują i liczą na współpracę

“Serdeczne gratulacje, Donaldzie Tusku” – napisała w języku polskim przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola.

 

W dalszej części wpisu, już w języku angielskim, zapewniła o chęci współpracy z nowym polskim premierem, nazywając go “zagorzałym zwolennikiem Unii Europejskiej i drogim przyjacielem”.

 

“Nie mogę się doczekać wspólnej pracy na rzecz zamożnej Polski i silniejszej Europy. Poradzimy sobie z bieżącymi wyzwaniami. Zjednoczeni” – napisała. 

 

 

Gratulacje przesłała również szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. “Twoje doświadczenie i silne przywiązanie do naszych europejskich wartości będą cenne w budowaniu silniejszej Europy, z korzyścią dla Polaków. Nie mogę się doczekać współpracy z Panem, począwszy od ważnego wydarzenia szczytu Komisji Europejskiej w tym tygodniu. Gratuluję Donaldzie!”

 

“Czujemy zmianę, gratulacje, Donald Tusk” – napisał niemiecki europarlamentarzysta Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, dodając do wpisu zdjęcie, na którym składa dłonie w symbol serca.

 

Życzenia przesłały także premier Estonii Kaja Kallas oraz prezydent Mołdawii Maia Sandu. “Mołdawia ceni silne partnerstwo między naszymi krajami i nie mogę się doczekać współpracy z panem, gdy będziemy przesuwać Mołdawię do UE i wspólnie wzmacniać nasz wspólny dom, Europę” – napisała polityk. 

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment