imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Ceny pączków i faworków w tłusty czwartek. Ile trzeba zapłacić w cukierni, a ile w dyskoncie?

000GRQ8HWXY1ACVE-C429.jpg


Według danych, które podał GUS, konsumpcja słodkich wypieków z roku na rok rośnie. Średnio Polacy spożywają w tłusty czwartek 2,5 pączka na osobę. Jednak przez wzrost cen w związku z panującą inflacją, w tym roku możemy spodziewać się, że konsumenci ograniczą czwartkową rozpustę.

Na wzrost ceny pączków składa się wiele czynników. Przede wszystkim wzrosły ceny składników, które są niezbędne do produkcji ciasta — mąka, jajka, mleko czy masło. Do tego należy dodać wzrost kosztów pracy, transportu, opakowań oraz energii. To powoduje, że za jednego pączka w lokalnej piekarni możemy zapłacić dużo więcej niż zwykle.  Najczęściej jedna sztuka może kosztować od 4 do 6 zł. W cukierniach rzemieślniczych ich cena może sięgać nawet 8-10 zł.

Jednak to ceny faworków najbardziej przerażają konsumentów. Zwykle ceny w piekarniach podawane są za opakowanie lub za 100 g. W całej Polsce koszt tego przysmaku bardzo się różni. Średnio kilogram faworków kosztuje ok. 100 zł. W mniejszych miastach cena może schodzić do 70 zł, w większych może nawet sięgać 150 zł. W stolicy można się spotkać nawet z ceną 180 zł za kilogram. 

W dyskontach będziemy mogli dostać faworki i pączki o innym składzie, ale w korzystniejszej cenie. 

Biedronka przygotowała dla swoich klientów promocję, która trwa dwa dni — środę i czwartek. W jej ramach zakup 12 sztuk pączków oznaczał rabat na 4 najtańsze produkty tego rodzaju na paragonie. W ramach promocji można było wybrać nie tylko klasyczne pączki, ale także różne rodzaje donutów. Za pączka w Biedronce klienci zapłacą od 2,18 zł do 2,99 zł. Donuty dostępne są w niższych cenach — zapłacimy za nie od 1,48 zł do 2,19 zł.

Lidl z okazji tłustego czwartku powiększył swoją ofertę. W dyskoncie możemy liczyć nie tylko na klasyczne pączki, ale także na faworki w cenie 7,49 zł za 200 g, gniazdka z lukrem za 1,99 za sztukę oraz pączki wegańskie za 2,39 za sztukę. Promocja w Lidlu na klasyczne pączki z nadzieniem wieloowocowym naliczana jest już od 6 sztuk. Zapłacimy za nie 0,89 zł za sztukę, zamiast 1,25 zł. W przypadku innych rodzajów pączków ceny mogą sięgać prawie 4 zł.

W sklepach sieci Netto pączki są dostępne w cenach od 2,49 do 2,99 zł. W Kauflandzie pączki kupimy w cenie regularnej 1,25 zł. Jeśli zdecydujemy się na zakup dwóch sztuk, za jeden zapłacimy 0,62 zł. W przypadku zakupu 12 sztuk obowiązuje promocja, w której za jednego pączka zapłacimy 0,45 zł.

Średnia cena pączka w dyskoncie wynosi ok. 3 zł. Najlepiej jednak zdecydować się na zakup kilku sztuk, aby skorzystać z okazyjnych promocji. 

Zobacz także:

Dzisiaj tłusty czwartek 2023. Dlaczego czwartek, a nie wtorek? I co można wybrać zamiast pączków?

Tłusty czwartek. Czy można dostać mandat za jedzenie pączków w samochodzie?


Source link

Leave a Comment