Awans jest nasz! Polskie siatkarki zagrają na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Spotkanie lepiej rozpoczęły siatkarki z Italii (1:4). Polki szybko złapały kontakt, ale rywalki odpowiedziały punktową serią przy zagrywkach Franceski Bosio i ze stanu 7:8 zrobiło się 7:14. To był kluczowy fragment premierowej odsłony, bo gospodynie nie były już w stanie złapać kontaktu z Włoszkami. Bosio dołożyła asa w końcówce (14:23), piłkę setową wywalczyła Anna Danesi, a punktowy blok ustalił wynik na 15:25. Blok był mocną bronią siatkarek Italii w tej części meczu (0–6).

Druga partia to już zdecydowanie lepsza gra Polek i wyrównana walka obu zespołów. Po asie Eleny Pietrini było 7:9. Gospodynie odrobiły straty, złapały właściwy rytm, zaczęły dobrze grać w obronie, kończyły akcje i uzyskały przewagę (14:11). Włoszki znów wygrały serię akcji przy zagrywkach Bosio (16:18) i Polki kolejny raz musiały gonić wynik. Udało się w samej końcówce, po ataku Magdaleny Stysiak (23:23), w kolejnej akcji Martyna Czyrniańska wywalczyła piłkę setową, ale rywalki doprowadziły do gry na przewagi. Rozstrzygnęła się ona w nietypowych okolicznościach. Polski sztab przerwał akcję, dostrzegając dotknięcie siatki po włoskiej stronie (26:24).

Trzecia odsłona rozpoczęła się po myśli przyjezdnych – po asie Ekaterina Antropovej było 4:8, później 5:10. Polki ruszyły do odrabiania strat, po ataku Agnieszki Korneluk złapały kontakt (12:13), rywalki zdołały jednak odskoczyć (15:18). Reprezentantki Polski nie rezygnowały i znów doprowadziły do emocjonującej końcówki, w której punktowe bloki pozwoliły wyrównać (21:21) i uzyskać prowadzenie (23:22). Seta rozstrzygnęły dwie akcje od stanu 23:23 – skuteczne ataki Stysiak i Czyrniańskiej (25:23).

Efektowna końcówka seta wyraźnie uskrzydliła Polki, które udanie otworzyły kolejną partię (4:1, 8:4). Tym razem to siatkarki Italii musiały odrabiać straty, ale gospodynie utrzymywały przewagę (12:10, 15:12). Po ataku Stysiak polskie siatkarki weszły w ostatnią fazę seta przy prowadzeniu 20:16, punktowy blok pozwolił odskoczyć na pięć oczek (22:17). Piłkę meczową dał atak Stysiak (24:20), a Martyna Łukasik skutecznym atakiem przypieczętowała awans na igrzyska olimpijskie (25:21).

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (27), Martyna Łukasik (10) – Polska; Ekaterina Antropova (26), Elena Pietrini (12) – Włochy. Polki lepiej punktowały w ataku i w bloku (12–10), mimo fatalnego pierwszego seta w tym elemencie; zagrywką punktowały w tym starciu tylko Włoszki (0–3).

Polskie siatkarki do tej pory trzykrotnie grały w igrzyskach olimpijskich – Tokio 1964 (brązowy medal), Meksyk 1968 (brązowy medal) oraz Pekin 2008 (faza grupowa). W Paryżu po szesnastu latach znów pojawią się na olimpijskich parkietach.

Polska – Włochy 3:1 (15:25, 26:24, 25:23, 25:21)

Polska: Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Olivia Różański, Katarzyna Wenerska, Magdalena Jurczyk – Maria Stenzel (libero) oraz Joanna Wołosz, Monika Gałkowska, Martyna Czyrniańska, Monika Fedusio, Kamila Witkowska, Aleksandra Szczygłowska. Trener: Stefano Lavarini.
Włochy: Marina Lubian, Francesca Bosio, Anna Danesi, Elena Pietrini, Miriam Sylla, Ekaterina Antropova – Eleonora Fersino (libero) oraz Beatrice Parrocchiale, Giulia Gennari, Francesca Villani. Trener: Davide Mazzanti.