imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Astronauci Ax-3 bezpiecznie opuścili Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK), kończąc pierwszą w pełni europejską, komercyjną misję astronautów na MSK

Ax3_CrewISS_Axiom_Space.jpg


HOUSTON, 12 lutego 2024 /PRNewswire/ — Po odłączeniu się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) w środę, 7 lutego 2024 roku, dwa dni później, tj. 9 lutego 2024 roku, o godzinie 8:30 czasu wschodniego załoga Axiom Mission 3 (Ax-3) bezpiecznie wylądowała u wybrzeży Florydy na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Dragon. Powrót załogi Ax-3 oficjalnie zakończył pierwszą w pełni europejską, komercyjną misję astronautów i trzecią załogową misję Axiom Space na MSK.

W skład załogi Ax-3 weszli: dowódca Michael López-Alegría z USA i Hiszpanii, pilot Walter Villadei z Włoskich Sił Powietrznych oraz specjaliści misji Alper Gezeravcı z Turcji i Marcus Wandt ze Szwecji i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

„Pomyślny powrót naszych astronautów z misji Ax-3 to coś więcej niż tylko zakończenie misji lotu kosmicznego. To kluczowy moment w komercyjnej eksploracji kosmosu i znaczący kamień milowy dla europejskich działań realizowanych na niskiej orbicie okołoziemskiej – powiedział dyrektor generalny Axiom Space, Michael Suffredini. – Pierwsze trzy komercyjne misje Axiom Space na MSK są świadectwem międzynarodowego postępu w działaniach w kosmosie, z udziałem różnorodnych załóg reprezentujących osiem krajów, a także – po raz pierwszy w przypadku Ax-3 – Europejską Agencję Kosmiczną. Sukces tych misji jest ważnym krokiem w procesie budowania stacji kosmicznej Axiom Station, podkreślając nasze nieustanne wysiłki na rzecz rozszerzenia dostępu do niskiej orbity okołoziemskiej”.

Podczas 18-dniowej misji na MSK załoga Ax-3 mieszkała i pracowała na pokładzie orbitującego laboratorium, przeprowadzając ponad 30 różnych eksperymentów i realizując ponad 50 spotkań o szerokim zasięgu. Dane badawcze zebrane na ziemi przed rozpoczęciem i po zakończeniu misji, a także podczas lotu, pozwolą lepiej zrozumieć fizjologię człowieka na Ziemi i w warunkach mikrograwitacji.

Ax-3 udowadnia, że europejska społeczność kosmiczna jest pionierem w rozwijającym się, komercyjnym przemyśle kosmicznym. Załoga i reprezentowane przez nią rządy podejmują śmiałe kroki w kierunku nowej ery przywództwa na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Ax-3 to pierwsza komercyjna misja kosmiczna złożona z astronautów rządowych i krajowych sponsorowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. Specjalista ds. misji Alper Gezeravcı został pierwszym w historii tureckim astronautą, a specjalista ds. misji Marcus Wandt był pierwszym astronautą projektu ESA, który poleciał na komercyjną misję kosmiczną.

Ax-3 to trzecia z serii proponowanych przez Axiom Space misji załogowych lotów kosmicznych, stanowiąca kamień milowy w procesie budowania Axiom Station ‒ pierwszej na świecie komercyjnej stacji kosmicznej.

Axiom Space odgrywa ważną rolę w oferowaniu możliwości lotów kosmicznych większej społeczności międzynarodowej. Misje te umożliwiają rządom, osobom prywatnym, badaczom, instytucjom akademickim i organizacjom na całym świecie prowadzenie kompleksowych badań naukowych, demonstracji technologii i działań informacyjnych w unikalnym środowisku mikrograwitacji.

Pierwsze trzy misje Axiom Space na MSK obejmowały członków załogi z USA, Hiszpanii, Izraela, Kanady, Arabii Saudyjskiej, Włoch, Turcji i Szwecji, przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ponadto, w ubiegłym roku twórcy Axiom Space podpisali protokół ustaleń z ESA i Brytyjską Agencją Kosmiczną w celu zbadania możliwości realizacji lotów kosmicznych w przyszłości.

Axiom Space w ramach czwartej misji na MSK planuje wystrzelić Axiom Mission 4 (Ax-4) nie wcześniej niż w październiku 2024 roku, z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.

Nagranie z lądowania można odtworzyć na stronie: www.axiomspace.com

Axiom Space

Axiom Space tworzy znacznie więcej, kierując się wizją doskonale prosperującego domu w kosmosie, z korzyścią dla ludzi na całym świecie. Axiom Space, wiodący dostawca usług w zakresie lotów kosmicznych i twórca infrastruktury kosmicznej dla ludzi, obsługuje obecnie kompleksowe misje na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a jednocześnie tworzy Axiom Station – pierwszą na świecie komercyjną stację kosmiczną na niskiej orbicie okołoziemskiej, która podtrzyma rozwój ludzkości poza planetą, a także przyniesie niezliczone korzyści samej Ziemi. https://www.axiomspace.com.

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2337907/Ax3_CrewISS_Axiom_Space.jpg 

Źródło: Axiom Space

KONTAKT:

e-mail: [email protected] 

Źródło informacji: PR Newswire

 


Source link

Leave a Comment