imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Afganistan: USA ogłosiły zakończenie misji wojskowej

000CZFUI757IYCT4-C411.jpg


– Ostatni (samolot) C-17 wystartował z międzynarodowego lotniska im. Hamida Karzaja 30 sierpnia, tego popołudnia, o 15:29 czasu wschodnioamerykańskiego [tj. 21:29 czasu polskiego i 23:59 czasu afgańskiego] – oznajmił dowódca podczas konferencji prasowej.

McKenzie oznajmił, że siły USA w Afganistanie przeprowadziły największą w historii Ameryki akcję ewakuacyjną cywili. Łącznie z siłami koalicji ewakuowano ponad 123 tys. osób.

– Przez 18 dni ewakuowaliśmy ponad 79 tys. osób, w tym ponad 6 tys. Amerykanów i umożliwiliśmy ewakuację łącznie ponad 123 tys. osób poprzez zabezpieczenie lotniska – podał generał.

Dodał, że ostatni cywile opuścili lotnisko ok. 12 godzin przed opuszczeniem ostatniego amerykańskiego samolotu, lecz mimo wysiłków ściągnięcia na lotnisko ostatnich obywateli USA w tym czasie, nie udało się to.

McKenzie ocenił, że na terenie Afganistanu przebywa ok. 2 tys. członków Państwa Islamskiego, w większości wypuszczonych z więzień w trakcie ofensywy talibów.

– To będzie spore wyzwanie dla talibów (…) Zbiorą to, co zasieli – powiedział generał, odnosząc się do opróżnienia więzień przez talibów.

McKenzie jednocześnie zaznaczył, że współpraca wojskowych USA z talibami była “pragmatyczna” i sprawna, a talibowie poczynili znaczne wysiłki by zabezpieczyć lotnisko. Dodał, że USA będą kontynuowały “twarde negocjacje” z fundamentalistami, by umożliwić opuszczenie kraju przez pozostałych w Afganistanie obywateli USA, państw trzecich oraz afgańskich sojuszników USA.

– Chcieliśmy ewakuować wszystkich, ale sytuacja na to nie pozwoliła. (…) Myślę, że wykonaliśmy jednak dobrą robotę – ocenił McKenzie.

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała, że międzynarodowy port lotniczy im. Hamida Karzaja w Kabulu jest teraz pozbawiony służb kontroli ruchu lotniczego. Z lotniska tego odleciał już ostatni samolot sił amerykańskich.

Na początku tego miesiąca wojsko amerykańskie poinformowało, że przejęło kontrolę ruchu lotniczego w Kabulu, aby ułatwić ewakuację dziesiątek tysięcy ludzi z Afganistanu.

W poniedziałkowym komunikacie FAA stwierdziła, że samoloty lądujące w Kabulu lub operujące w przestrzeni powietrznej Afganistanu powinny zachować “wyjątkową ostrożność”.

W niedzielę talibowie oświadczyli, że są gotowi do przejęcie lotniska w Kabulu po tym, jak zakończy się ewakuacja cywilów i sił amerykańskich. Zapewnili, że mają zespół ekspertów technicznych i wykwalifikowanych inżynierów, gotowych do przejęcia lotniska.

CZYTAJ: Książę Harry jest hipokrytą? Lata prywatnym odrzutowcem 

W sobotę rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid także mówił, że przejęcie lotniska nastąpi “wkrótce” po wycofaniu się sił USA i ogłoszeniu pełnego składu rządu talibskiego, co ma nastąpić w najbliższych dniach.

W poniedziałek rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid powiedział, że “amerykańscy żołnierze opuścili lotnisko w Kabulu, a nasz naród uzyskał pełną niepodległość”.

Z kolei wysoki rangą urzędnik talibski Anas Hakani napisał na Twitterze, że talibowie “tworzą historię”.

“Znów tworzymy historię. 20-letnia okupacja Afganistanu przez Stany Zjednoczone i NATO zakończyła się dziś wieczorem – napisał Hakani – Bardzo się cieszę, że po 20 latach dżihadu, wyrzeczeń i trudów mam mogę odczuwać dumę, widząc te historyczne momenty”.

Jak pisze agencja AP, talibscy bojownicy obserwowali, jak ostatnie amerykańskie samoloty odlatują z lotniska w Kabulu, a następnie strzelali na wiwat z karabinów w różnych punktach stolicy.

“Ostatnie pięć samolotów odleciało, to koniec!” – mówił agencji AP Hemad Sherzad, talibski bojownik, przebywający na lotnisku w Kabulu. “Nie mogę wyrazić słowami szczęścia… Nasze 20 lat poświęcenia przyniosło oczekiwany przez nas efekt”.


Source link

Leave a Comment