imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

14 najlepszych i najgorszych produktów dla wątroby – Wolna Polska – Wiadomości

a-11.jpg


Owsianka

Posiłki  bogate w błonnik mogą pomóc wątrobie w działaniu. Bdb sposób na początek dnia. Badania wykazują, że może pomóc chudnąć ogólnie i zmniejszyć tłuszcz brzuszny – dobry sposób na zachowanie zdrowej wątroby.

 

Unikaj tłustych produktów

Frytki i burgery to słaby wybór dla wątroby. Posiłki zawierające duże ilości tłuszczów nasyconych mogą utrudniać funkcjonowanie wątroby. Z czasem to może doprowadzić do zapalenia wątroby, co z kolei może wywołać blizny w wątrobie pn. marskość. Zmień dietę.

 

Brokuły

Wątroba lubi warzywa. Brokuły mogą być częścią tej strategii. Są badania pokazujące, że chrupiące jedzenie może pomóc chronić cię przed niealkoholowym stłuszczeniem wątroby. Nie przepadasz za gotowanymi brokułami, zetrzyj je do innej sałatki i posyp skruszonymi migdałami, suszoną żurawiną. Smakowite pieczone z czosnkiem i pokropione octem balsamicznym.

 

Kawa

Jeśli nie możesz obyć się bez niej, to ucieszy cię wiadomość, że może być korzystna dla wątroby. Badania pokazują, że 2-3 filiżanki dziennie mogą chronić wątrobę przed uszkodzeniem nadmiarem alkoholu czy niezdrową dietą. Inne pokazują, że może zmniejszyć ryzyko raka wątroby.

 

Ogranicz cukier

Nadmiar cukru może szkodzić wątrobie, bo jej zadaniem jest przetwarzanie cukru w tłuszcz. Kiedy przesadzisz, wątroba wyprodukuje nadmiar tłuszczu, co kończy się umiejscowieniem go tam gdzie być nie powinien. W długim czasie może doprowadzić do stłuszczeniowej choroby wątroby. Bądź miły dla wątroby i unikaj cukru.

 

Zielona herbata

Bardzo bogata w rodzaj przeciwutleniaczy pn. katechiny. Badania sugerują, że może chronić przed niektórymi rodzajami raka, w tym wątroby. Zaparz ją i wypijaj duże ilości na ciepło. Mrożona herbata i gotowa mają dużo mniej przeciwutleniaczy.

 

Woda

Jedną z najlepszych rzeczy dla wątroby jest zachowanie dobrej wagi. Pij wodę zamiast słodzonych napojów jak soda czy napoje energetyzujące/sportowe. Będziesz zdumiony kiedy dowiesz się ile mniej kalorii konsumujesz dziennie.

 

Migdały

Orzechy – szczególnie te – są dobrym źródłem wit. E, substancji odżywczej która, jak pokazują badania, może chronić cię przed stłuszczeniem wątroby. Są też dobre dla serca. Dodawaj do sałatek. [Uwaga: dzienna dawka to tylko 30 sztuk, i nie za jednym razem, bo możesz zatruć się / stracić przytomność, to przydarzyło się mojej znajomej – Ola]

 

Ogranicz sól

Organizm potrzebuje soli, ale prawdopodobnie nie tyle ile jej konsumujesz dziennie. Badania pokazują, że dieta bogata w sód może prowadzić do zwłóknienia /fibrosis, pierwszego etapu blizn na wątrobie. Unikaj przetwarzanych produktów jak boczek, wybieraj świeże zamiast warzyw w puszce. Nie ulegaj pokusie, nie stawiaj solniczki na stole.

 

Szpinak

Zielone liściaste warzywa mają potężny przeciwutleniacz pn. glutation, który może zachować zdrową wątrobę. Szpinak jest b. łatwy do przygotowania przyprawiony czosnkiem i oliwą z oliwek, albo posypany świeżo startym parmezanem jako sałatka.

 

Czarne jagody

Zawierają substancje odżywcze pn. polifenole, chroniące przed niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, która często występuje wraz z otyłością i wysokim cholesterolem. Inne produkty bogate w polifenole: ciemna czekolada, oliwki i śliwki.

 

Ostrożnie z alkoholem

Nadużywanie go może zniszczyć wątrobę. Z czasem prowadzi do marskości. Nawet okazjonalne spożywanie go w większej ilości – 4 drinki dla kobiety i 5 dla mężczyzny – mogą szkodzić. Spróbuj się ograniczać do 1 drinka dla kobiety i 2 dziennie dla mężczyzny.

 

Zioła i przyprawy

Chcesz chronić wątrobę i serce jednocześnie? Posyp danie oregano / lebiodka pospolita, szałwią lub rozmarynem, są one dobrym źródłem zdrowych polifenoli. Dodatkowa korzyść: pomogą w zmniejszeniu zużycia soli. Możesz też spróbować cynamon, curry i kminek.

 

Leczenie wątroby


Source link

Leave a Comment