imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

​Zorza polarna w Polsce. Gdzie i kiedy oglądać?

0003ETNFVPWHP3CG-C411.jpg


“Dzisiejszej nocy szykuje się silna burza magnetyczna. Będzie ona efektem koronalnego wyrzutu masy ze Słońca (CME) który został wygenerowany w czwartek. Olbrzymia ilość wysokoenergetyznych cząstek pędzie w stronę Ziemi. Gdy dojdzie do ich zderzenia z atomami gazu w atmosferze w okolicach okołobiegunowych, na niebie pojawią się piękne zorze polarne” – czytamy na profilu popularyzatora astronomii.

Jak podał Wójcicki, dzisiejsza burza może być na tyle silna, że zorze być może da się zobaczyć również z północnej, a nawet centralnej Polski. Jak i gdzie zatem jej wypatrywać?

Mężczyzna zaznaczył, że prognozowanie pojawienia się zorzy na niższych szerokościach geograficznych nigdy nie daje stu procent pewności co do jej upolowania. Podkreślił jednak, że dzisiejsza pogoda w Polsce będzie sprzyjać wszystkim chętnym do wypatrywania tego zjawiska.

Wójcicki wyjaśnił, że zorze polarne w naszym kraju obserwujemy tylko nisko nad północnym horyzontem.

“Dlatego na miejsce obserwacji wybierzcie teren z odsłoniętym widokiem na północ, gdzie w linii wzroku nie będziecie mieli żadnych sztucznych świateł ani odległych miast. Jeśli mieszkacie w mieście, koniecznie wyjedźcie poza jego granice – w miastach nie ma najmniejszej szansy na zobaczenia tak subtelnego zjawiska” – czytamy.

Mężczyzna podał, że zorza w Polsce będzie raczej bladą poświatą unoszącą się nad północnym horyzontem. Kolory powinny za to uchwycić obiektywy aparatów.

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »
Source link

Leave a Comment