imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Ukraina-Rosja. Rada Ministrów przyjęła uchwałę ustanawiającą rządowy program – Pomoc dla Ukrainy

39dwcp6czah3c3eybpnjmw3n6mqgz4n9.jpg


Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym uchwałę ustanawiającą rządowy program – Pomoc dla Ukrainy – poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

“Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym uchwałę ustanawiającą Rządowy Program – Pomoc dla UA. Premier Mateusz Morawiecki powołał zespoły międzyresortowe: ds. przyjęcia przez RP uchodźców napływających z UA oraz ds. przyjęcia przez RP rannych z terytorium UA” – napisał w nocy z piątku na sobotę szef KPRM Michał Dworczyk. Swój wpis opatrzył hashtagiem #StrongerTogether.

 

ZOBACZ: Ukraina-Rosja. Reuters: prawie połowa stanu rosyjskich żołnierzy w “gotowości bojowej”

 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że powoła zespół, który ma się zająć koordynacją pomocy dla uchodźców w przypadku wojny rosyjsko-ukraińskiej. “Wojna może spowodować exodus z Ukrainy; musimy być przygotowani na najgorsze” – powiedział wówczas szef rządu.

 

Morawiecki: jesteśmy tu, by bronić wschodniej flanki NATO

– Jesteśmy tu, by bronić wschodniej flanki NATO, ale także ze względów humanitarnych pomagamy Ukrainie i Ukraińcom, by w przypadku ataku rosyjskiego złagodzić jego skutki – mówił w środę Morawiecki. Wyjaśnił, że cała infrastruktura będzie przygotowywana na wschodzie, ale “z dyslokacją w głąb kraju”.

 

W piątek, w cotygodniowym podcaście Morawiecki odniósł się do sytuacji wokół Ukrainy. “Przygotowujemy się na różne scenariusze, również te najczarniejsze; ale cały czas wierzymy w to, że Moskwa się opamięta i wycofa pancerne kolumny znad granicy” – podkreślił.

 

ZOBACZ: Błaszczak: państwa NATO przywiązują wagę do zwiększenia odporności na wschodniej flance

 

W sobotę premier weźmie udział w sobotę w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). Będzie uczestniczył w panelu poświęconemu relacjom Wschodu i Zachodu oraz bezpieczeństwu regionalnemu.

aml/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment