imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Trwają przygotowania do Konferencji w sprawie przyszłości Europy

20180530_EP-071203B_MCU_008_RESIZED_M.jpg


Inauguracja Konferencji w sprawie przyszłości Europy będzie transmitowana na żywo, a uczestniczyć w niej będą przewodniczący trzech instytucji unijnych i obywatele – poinformował Parlament Europejski.

Hybrydowa inauguracja wydarzenia zaplanowana jest na 9 maja, a więc dzień Święta Europy. Projekt programu otwarcia Konferencji zatwierdził w czwartek, 22 kwietnia jej Zarząd.

„Będzie ona transmitowana na żywo, a udział w niej wezmą zarówno obywatele (na odległość), jak i przewodniczący trzech instytucji UE” – podał Parlament Europejski. „Ponadto przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady oraz Komisji Europejskiej zatwierdzili regulamin Konferencji dotyczący paneli obywatelskich, a także zasad i zakresu działań Konferencji” – wskazano w komunikacie.

Każdy panel będzie liczył 200 obywateli i zapewni udział przynajmniej jednej kobiety i jednego mężczyzny z każdego państwa członkowskiego. Obywatele będą wybierani losowo w celu utworzenia paneli, które będą reprezentatywne dla różnorodności UE pod względem pochodzenia geograficznego, płci, wieku, statusu społeczno-ekonomicznego i poziomu wykształcenia. Młodzież w wieku 16-25 lat będzie stanowiła jedną trzecią składu każdej grupy.

Podczas kolejnego spotkania Zarządu Konferencji ma zostać ustalony dokładny porządek obrad sesji plenarnej.

“Przygotowujemy grunt, aby uzyskać jak najwięcej interakcji pomiędzy dwoma nurtami konferencji, platformą i panelami obywatelskimi. Następnym krokiem jest powołanie sesji plenarnej, która odzwierciedli różnorodność opinii w Europie i zajmie się pomysłami i sugestiami obywateli, od których zależy powodzenie konferencji” – podkreślił współprzewodniczący Zarządu Konferencji z ramienia Parlamentu Europejskiego Guy Verhofstadt.

Kilka dni temu uruchomiona została wielojęzyczna platforma cyfrowa, przy pomocy której obywatele mogą kontaktować się i omawiać swoje propozycje z osobami pochodzącymi ze wszystkich państw członkowskich, w 24 językach urzędowych UE. Zobacz

aba/

Źródło informacji: EuroPAP News


Source link

Leave a Comment