Ekspert rynku farmaceutycznego oraz członek Rady Rozwoju Narodowego wskazuje, że w Polsce nie mamy wystarczającej wiedzy na temat stanu epidemii, a jednocześnie „szaleńczo” chcemy wprowadzać szczepionkę.
Największy zarzut wobec procesu badań nad tą szczepionką, która zresztą […] nie powinna być nazywana szczepionką, jest taki, że proces badań i dopuszczania do rynku odbywał się w sposób zasadniczo zbliżony do tradycyjnych szczepionek.
Tymczasem jak mówi Jerzy Milewski, należy w tym przypadku mówić raczej o „nowej technologii medycznej” niż o szczepionce. Wyjaśnia, że mimo podobnego działania do szczepionki jest to lek biologiczny złożony z kwasu RNA:
Przy tej technologii powstaje białko, które wywołuje reakcję układu odpornościowego.
Wskazuje, że nauce jeszcze daleko by wiedzieć o wszystkich detalach działania tego leku. Wyjaśnia na czym w teorii polega jego działanie:
Ten lek biologiczny składa się z kwasu rybonukleinowego, który koduje w tym interesującym nas wirusie białko S i to jedno białko jest potem produkowane w cytoplazmie przez rybosomy wydzielane do cytoplazmy. Założenie jest takie że również wydzielane na zewnątrz komórki.
W ten sposób organizm zostanie pobudzony do walki z białkiem występującym w wirusie. Ekspert rynku farmaceutycznego wskazuje, że wobec niepewności związanej z działanie tego, jak mówi, leku, musimy zachować ostrożność. Jak wskazuje, nie ma dowodów na to, że koronawirus SARS-Cov-2 jest bardziej śmiertelny niż wirusy z którymi stykami się na co dzień:
Czołowi polscy specjaliści chorób zakaźnych, epidemiologii, immunologii przyciskani do ściany potwierdzają, że ich zdaniem nie ma dowodów na to, że ten wirus jest bardziej patogenny, bardziej śmiertelny niż przeciętne wirusy co roku występujące w tym okresie.
Najbardziej niepokojąca informacja to ingerencja nowego leku biologicznego w organizm człowieka
To będzie pierwszy taki lek biologiczny zastosowany na masową skalę, takiego leku nie ma nigdzie na rynku i nie stosowano takiego leku w tej technologii w związku z tym nie mamy doświadczeń praktycznych… Nie wiemy do końca co się stanie, czy kwas rybonukleinowy dostanie się do jądra komórki… biolodzy molekularni mówią że wykluczyć tego nie można… eksperci tłumaczą że wytworzone przeciwciała mogłyby atakować nie tylko wirusa ale także własne komórki…
cały wywiad z dr. Jerzy Milewski na antenie Radia Wnet:
źródło:Radio Wnet
„Jedyną rzeczą potrzebną złu do zwycięstwa jest bierność dobrych ludzi” – Edmund Burke