imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Roman Giertych o sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Chce odebrania kart poselskich

vj7175tnkx21natyhuigu8bqzymzwemg.jpgMariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali prawomocnie skazani. W czwartek marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał postanowienie o wygaszeniu ich mandatów poselskich. Jednakże Roman Giertych zwrócił się do marszałka z nowym oświadczeniem. – Apeluję, by na następnym posiedzeniu Sejmu, karty, legitymacje poselskie dwóch byłych posłów PiS zostały unieważnione – powiedział.

W czwartek Roman Giertych wydał oświadczenie do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

– Chciałem złożyć oświadczenie w związku z udziałem w obradach Sejmu osób nieuprawnionych. Dzisiaj w godzinach popołudniowych doszło do sytuacji, w której dwóch posłów, którzy zostali wczoraj skazani prawomocnym wyrokiem karnym na kary pozbawienia wolności dwóch lat, wzięło udział w głosowaniach w wieczornej sesji parlamentu. Mieliśmy do czynienia z oczywistym złamaniem prawa, naruszeniem art. 227 Kodeksu karnego – mówił w Sejmie poseł. 

R. Giertych o M. Kamiński i M. Wąsiku. “Byliśmy świadkami przestępstwa”

Następnie, zwracając się do marszałka i prezydium Sejmu, powiedział, że skieruje zawiadomienie do prokuratora generalnego o popełnieniu przestępstwa. Uznał, że zebrani na sali posłowie byli świadkami czynu zabronionego. 

 

ZOBACZ: M. Kamiński i M. Wąsik tracą mandaty. Marszałek Sejmu podpisał postanowienie

– Zgodnie z artykułami Kodeksu postępowania karnego, jesteśmy zobligowani jako funkcjonariusze publiczni do informowania prokuratury o przestępstwie ściganym z urzędu, którego byliśmy świadkami – stwierdził Giertych. 

– Jednocześnie apeluję do pana marszałka Szymona Hołowni o to, by na następnym posiedzeniu Sejmu, karty, legitymacje poselskie dwóch byłych posłów PiS zostały unieważnione – oznajmił.

“Afera gruntowa”. Byli szefowie CBA skazani

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie w II instancji skazał na kary  – po dwa lata więzienia – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika za działania operacyjne podczas “afery gruntowej”. 

 

ZOBACZ: Afera gruntowa. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik skazani

 

Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach. W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji Kamińskiego i Wąsika na trzy lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA. Zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelacje, w listopadzie 2015 r. prezydent Andrzej Duda zastosował wobec nich prawo łaski.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment