imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Robert Biedroń o aresztowaniach we Francji: To francuscy obywatele

1jdi1eiv9c2goz3ysb3t3bd23dvxw5gw.jpeg


– Donald Tusk i Jarosław Kaczyński mówią dziś w sprawie migrantów podobnym językiem. Jako przedstawiciel opozycji, chciałbym zaapelować do Donalda Tuska, żeby nie szedł tą drogą – powiedział Robert Biedroń w programie “Gość Wydarzeń”. – Ten który walczy z demonami, powinien uważać, żeby samemu nie stać się demonem, jak mówił Friedrich Nietzsche – dodał europoseł w rozmowie z Grzegorzem Kępką.

 

Robert Biedroń stwierdził, że “opozycja nie wygra z PiS na nienawiść, rasizm, ksenofobię, podziały”. – Sytuacja we Francji jest bardzo niebezpieczna. To skomplikowane i trudne, ale nijak mające się do tego, co się dzieje w Polsce – odniósł się do nagrania  w sieci opublikowanego przez Donalda Tuska współprzewodniczący Nowej Lewicy.

 

Wyznawcy islamu już tu mieszkają, jako prezydent Słupska wielokrotnie przyjmowałem takich uchodźców. To są normalni ludzie, którzy pracują uczciwie, uciekali przed biedą i bombami i nie przystoi demokratycznej opozycji straszenie tymi ludźmi. Oni żyją wśród nas – podkreślił Robert Biedroń.

Robert Biedroń: PiS przyjmuje imigrantów na własne życzenie

Europoseł zaznaczył, że “opozycja nie może wchodzić w buty Konfederacji, Jarosława Kaczyńskiego czy Donalda Trumpa“. – Dzisiaj tak się stało, a to jest bardzo niebezpieczne.

 

– Czy obietnice Donalda Tuska dotyczące praw kobiet, równości, świeckiego państwa są już nieaktualne? Czy Donald Tusk staje się drugim Jarosławem Kaczyńskim? Jeżeli tak, to chcę uczciwej odpowiedzi, bo będę wiedział z czym mam do czynienia. To bardzo niebezpieczna sytuacja, bo łatwo podpalić ten lont. On już płonie we Francji, nie chcę, żeby płonął w Polsce – powiedział rozmówca Grzegorza Kępki.

 

Robert Biedroń powiedział, że “PiS przyjmuje imigrantów na własne życzenie“. – Decyzji w tej sprawie nie podejmują Żydzi, Unia Europejska, LGBT – podkreślił współprzewodniczący Nowej Lewicy. – “Ludzie z pontonu” przypływają do Europy, bo w pewnych częściach kraju ze względu na katastrofę klimatyczną i biedę nie da się już żyć – dodał.

Robert Biedroń o zamieszkach we Francji: To nie są nielegalni imigranci

Europoseł stwierdził, że PiS przegrał w Unii ws. migrantów, bo tak naprawdę nie chciał rozwiązać tego problemu. – Dzisiaj straszenie migrantami jest robione pod publikę, tylko że nasze bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa. Trzeba stanąć przed lustrem i zastanowić się, czy ten filmik, który nagrałem, moje wypowiedzi, szkodzą czy pomagają – powiedział.

 

ZOBACZ: Biedroń: Proponuję takie hasło “Głosujesz na Konfederację, nie idę z tobą do łóżka!”

 

Polska może negocjować pakt migracyjny, przyjęliśmy ponad milion uchodźców z Ukrainy, zapłaciliśmy za to ogromną cenę – dodał współprzewodniczący Nowej Lewicy.

 

Robert Biedroń odniósł się także do badań mówiących, że Polacy nie chcą przyjmowania migrantów. – Ci ludzie się boją, bo wiedzą, że Polska jest w rękach nieodpowiedzialnych ludzi. To co opowiadają Morawiecki, Kaczyński czy Tusk, może budować w głowie demony – powiedział.

 

– Musimy przedstawić jasne propozycje, co chcemy jako Polska z problemem migrantów zrobić, bo od niego nie uciekniemy. Jako Lewica proponujemy, żeby rozwiązać to na poziomie solidarnej polityki unijnej, która zakłada pomoc nielegalnym imigrantom na miejscu, a tym którzy powinni tu trafić, zaoferuje pracę i reguły funkcjonowania. Tego Morawiecki, Kaczyński ani Tusk nie proponują – ocenił Robert Biedroń.

 

Europoseł zabrał także głos na temat trwających we Francji zamieszek. – To są obywatele Francji, to nie są nielegalni imigranci. To są ludzie, którzy przez błędy polityki asymilacyjnej, są sfrustrowani tym, jak żyją – powiedział Robert Biedroń. – Możemy wybrać inny model, Francja nie jest najlepszym modelem. Ma historię postkolonialną. My takiej historii nie mamy, jesteśmy w stanie to zrobić mądrze i po ludzku – dodał współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy: Wolę mieć osiem procent, ale móc spojrzeć w lustro

Robert Biedroń zabrał także głos w “Gościu Wydarzeń” na temat planów swojego ugrupowania na zbliżające się wybory parlamentarne. – Wolę mieć 8 proc. – oczywiście chciałbym, żeby było to więcej – ale móc spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie: “Robert, wciąż jesteś człowiekiem. Nie jesteś populistą i nie straszysz ludzi” – podkreślił współprzewodniczący Nowej Lewicy w rozmowie z Grzegorzem Kępką.

 

Europoseł mówił także o sytuacji na Białorusi. – Zagrożenie jest, ale budowanie atmosfery strachu, niczemu dobremu nie służy. Tego rodzaju decyzje trzeba podejmować kuluarowo, trzeba rozmawiać z NATO i USA. Jak słyszę, że premier Morawiecki na konferencji prasowej ogłasza, że chcemy uczestniczyć w programie “Nuclear Sharing”, to łapię się za głowę – powiedział Robert Biedroń.

 

– Jeżeli Morawiecki chciał załatwić ten problem, to powinien jechać na rozmowy Sojuszu Północnoatlantyckiego, wysłać kogoś na komitet wojskowy w NATO. Tak się negocjuje, w kuluarach. (…) Stany Zjednoczone natychmiast wydały oświadczenie. Widać, że Morawiecki niczego nie załatwił. (…) On tylko ogłasza, a niczego nie negocjuje – podkreślił Biedroń.

 

 

 

 

Wcześniejsze odcinki programu można obejrzeć tutaj.

jkm/pgo/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment