imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Imponujące wyniki pracy badaczy. Odkrycie sprzed pięciu tysięcy lat

t1d8az6t419zt3jh7fsva4qt69vw3otv.jpgU wybrzeży wyspy Kasos na Morzu Egejskim odnaleziono wraki statków. Wokół nich znajdowały się obiekty pochodzące z kilku różnych epok. Wyniki badań wskazują, że najstarszy z nich ma mieć ponad pięć tysięcy lat.

Greckie Ministerstwo Kultury ogłosiło wyniki badań prowadzonych przez interdyscyplinarny zespół z Narodowej Fundacji Badań (NHRF) we współpracy z Departamentem Starożytności Podwodnych Ministerstwa Kultury. Prace miały miejsce w latach 2019-2023.

 

Ich głównym celem było badanie podwodnych zabytków obszaru, który w starożytności stanowił ważny punkt na szlakach żeglarskich. 

Imponujące odkrycie w Grecji 

Odnaleziono łącznie 10 wraków statków datowanych na okres od 3000 r. p.n.e. do drugiej wojny światowej. Znaleziska zostały zlokalizowane na głębokości od 20 do 47 metrów.

 

Badacze uważają, że statki przewoziły towary z Hiszpanii, Włoch i Afryki oraz wybrzeży Azji Mniejszej.

 

ZOBACZ: Żółwin: Zgubił obrączkę 23 lata temu. Odnaleziono ją przypadkiem

 

Sprzęty codziennego użytku, wyposażenia statków i ozdoby pochodzą z różnych okresów – m.in. z klasycznego (460 p.n.e.), czasów starożytnej Grecji oraz Rzymu, a także z okresu bizantyjskiego, średniowiecznego i osmańskiego.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment