imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Przewodnik po kontach bankowych | PAP MediaRoom portal.

close-up-person-doing-online-shopping.jpg


Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez korzystania z kont bankowych. Nieustanny rozwój technologiczny sprawił, że na rynku dostępne są obecnie różnorodne oferty – niektóre z nich zachęcają do zmiany dostawcy usług finansowych. Czy warto się skusić? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, trzeba uprzednio dowiedzieć się podstawowych informacji na temat popularnych rodzajów rachunków.

Rodzaj konta bankowego – kluczowy aspekt do rozważenia

Instytucje finansowe zapewniają dostęp do wielu rodzajów kont bankowych (dostosowanych do różnych celów i grup społecznych). Do zadań konsumentów należy wybór takich, które spełnią ich oczekiwania i zapewnią im atrakcyjne korzyści. Jeżeli chcą tego dokonać, to na początek muszą zrozumieć i zidentyfikować własne potrzeby ekonomiczne, każda indywidualna jednostka cechuje się bowiem innymi.

Interesanci mogą wybierać m.in. spośród kont:

●    osobistych (tzw. ROR, czyli rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych);

●    firmowych (dla przedsiębiorców);

●    oszczędnościowych;

●    walutowych.

Podział sięga dalej. Poszczególne produkty bankowe mogą być zarówno płatne, jak i bezpłatne. Niektóre z nich są przeznaczone dla konkretnych odbiorców, np. młodzieży, seniorów i osób niepełnoletnich – wybór jest naprawdę szeroki. Z tego względu każdy konsument powinien zastanowić się nad własnym stylem życia oraz planami finansowymi i oczekiwaniami. To prosta droga do optymalizacji budżetu i codziennego życia.

Opis kont

Konta osobiste są dedykowane do codziennych transakcji. Oferują łatwy dostęp do środków i szeroką gamę funkcji, a przede wszystkim karty płatnicze i bankowość internetową. Są idealne dla osób potrzebujących ułatwienia podczas przeprowadzania zwyczajnych transakcji każdego dnia.

Rachunki firmowe są skierowane do przedsiębiorców i firm. Zapewniają narzędzia do zarządzania finansami, płatnościami i rozliczeniami całego podmiotu gospodarczego. Dostarczają skomplikowanych usług, takich jak płatności masowe, tzw. split payment i integracje z popularnymi programami księgowymi.

Oszczędnościowe zaprojektowano z myślą o efektywnym pomnażaniu nieużywanego kapitału. Świadczą wyższe oprocentowanie niż w przypadku kont osobistych, ale są związane z obecnością niekorzystnych dla konsumenta warunków – m.in. utrzymywania minimalnego salda lub przestrzegania okresu zabezpieczenia.

Walutowe są przeznaczone dla osób prowadzących międzynarodowe transakcje. Umożliwiają przechowywanie środków bez konieczności konwertowania ich przy każdej płatności.

Darmowe konta osobiste

Darmowe konta osobiste stanowią atrakcyjną opcję dla większości użytkowników codziennych z kilku istotnych powodów. Eliminują konieczność ponoszenia stałych opłat za prowadzenie rachunku i korzystanie z podstawowych usług. Nie stanowią żadnego dodatkowego zobowiązania; w niektórych przypadkach nie wymagają nawet utrzymywania określonego salda.

Niestety, nie wszystkie bezpłatne rachunki są tak naprawdę… całkowicie bezpłatne. Część z nich narzuca na konsumentów konieczność spełnienia określonych warunków. W celu znalezienia propozycji rzeczywiście atrakcyjnych należy przejrzeć internetowe rankingi kont bankowych – darmowe oferty są tam przedstawiane w kolejności od lepszych do gorszych.

Konto musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb

Dzisiejsze środowisko finansowe jest silnie zróżnicowane, podobnie jak i same oczekiwania oraz wymagania poszczególnych klientów. Podczas podejmowania decyzji konsumenci powinni przeanalizować wybraną ofertę pod kątem własnej osoby. Aby to zrobić, muszą zwrócić uwagę na:

  • typ regularnych transakcji;
  • styl życia;
  • funkcje dodatkowe;
  • oprocentowanie i koszty;
  • swoją grupę wiekową i status społeczny;
  • plany względem przyszłości.

Klienci potrzebujący częstego dostępu do gotówki mogą oczekiwać sieci bankomatów, z których da się korzystać bez dodatkowych opłat. Innym będzie zależeć bardziej na tanich opłatach za przelewy międzynarodowe. Kolejni zaś docenią sprawną i przejrzystą aplikację mobilną. Warto zastanowić się nad własnymi potrzebami – w tym celu wystarczy przeanalizować dogłębnie sposób używania dotychczasowego rachunku np. przez okres jednego albo dwóch miesięcy.

Rachunki da się otworzyć internetowo!

Do powszechnych praktyk zalicza się otwieranie rachunków przez internet. Banki wychodzą naprzeciw swoim klientom i oferują im możliwość załatwienia wszelkich formalności bez wychodzenia z domu. To wygodna i komfortowa metoda, dzięki której da się zaoszczędzić swój czas wolny; konsumenci podpisują umowę elektronicznie lub zostaje im ona wysłana na wskazany adres do korespondencji. Przesyłka karty płatniczej następuje zwykle w czasie jednego tygodnia roboczego (zainteresowani mogą jednak korzystać z konta od razu po jego założeniu, m.in. za pomocą karty wirtualnej NFC).

Dodatkowe korzyści wynikające z posiadania konta bankowego

Środki przechowywane na koncie bankowym są chronione przed kradzieżą czy utratą – bank zabezpiecza je nie tylko koniecznością fizycznego posiadania karty płatniczej, ale również przypisaniem do niej kodu PIN. Tego samego nie można powiedzieć o gotówce; kiedy konsument ją traci, dzieje się to bezpowrotnie. To ważne zwłaszcza w kontekście nastolatków, którym zdarza się często gubić różne rzeczy, w tym klucze i portfel.

Czy warto przechowywać swoje oszczędności na rachunku bankowym?

Tak, ale wyłącznie w przypadku, w którym są magazynowane na koncie oszczędnościowym. Inaczej tracą swoją realną wartość: oprocentowanie standardowych rachunków osobistych jest zbyt niskie i nie pokrywa kosztów inflacji. Wspomnieć trzeba jednak o tym, że jeszcze gorzej wypada przy tym trzymanie gotówki w tzw. skarpetce – pieniądze nie są objęte wówczas żadnym oprocentowaniem, a więc istotnie tracą na znaczeniu szybciej.

Niech wybór konta będzie świadomym krokiem. Personalizacja usługi stanowi klucz do efektywnego zarządzania finansami zgodnie z własnymi potrzebami i celami. Warto wykorzystać to, że instytucje finansowe zapewniają tak wiele różnorodnych opcji. To naprawdę dobra okazja dla wszystkich konsumentów.

Źródło informacji: Bonnier Business (Polska)

 


Source link

Leave a Comment