W internecie dostępne są strony, które oferują wystawienie zwolnienia lekarskiego. Wszystko za opłatą i w kilka minut. A przy następnym zamówieniu – zniżka. ZUS potwierdza, że dochodzi do nadużyć – pisze w warszawskim wydaniu “Gazeta Wyborcza”.
“Wypełniam ankietę. Pytania: od kiedy potrzebuję zwolnienia lekarskiego, do kiedy, jakie mam dolegliwości i aktualną temperaturę ciała. Jeszcze NIP pracodawcy i klikam ‘Dalej’. Potrzebne będą moje dane. Po ich wypełnieniu zadzwoni do mnie lekarz (z numeru zastrzeżonego), który potwierdzi wystawienie zwolnienia. Będę na nie czekać ok. 15 minut. To e-zwolnienie, więc trafi wprost do pracodawcy. Jeszcze opłata: 99 zł. Na następną transakcję dostanę zniżkę” – opisuje dziennik.
“Cały proceder jest postawiony na głowie”
Dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych, stwierdził, że cały proceder jest postawiony na głowie, a zwolnienie wystawia lekarz dowolnej specjalizacji niezależnie od schorzenia.
ZOBACZ: Rejestr ciąż. Ginekolog: Nie wyobrażam sobie, by lekarze wykorzystali to źle
– Wystarczy prawo wykonywania zawodu. Konsultacja lekarska przez telefon w tym przypadku w niczym nie przypomina rzeczywistej porady lekarskiej. To pauperyzacja naszego zawodu, działalność szkodliwa i absolutnie niezgodna z Kodeksem etyki lekarskiej – komentuje.
Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski potwierdza, że wśród lekarzy dochodzi do nadużyć.
Zwolnienie dla trzech pacjentów w minutę
Z analizy ZUS wynika np., że lekarz dziennie potrafił wystawić ponad 200 zaświadczeń i to w kilku różnych podmiotach leczniczych.
“Do tego w ciągu jednej minuty wystawił zaświadczenia lekarskie trzem różnym pacjentom. Medyk w ciągu niecałego roku wystawił blisko 20 tys. zaświadczeń. Takie nadużycia można byłoby jeszcze długo wymieniać” – mówi Żebrowski.
ZUS podkreśla, że zwolnienie lekarskie może zostać wystawione wyłącznie po przeprowadzeniu badania stanu zdrowia pacjenta, choćby na odległość.
ZOBACZ: Złotów. Pijany lekarz przyjmował pacjentów na SOR
Kontrole ZUS są wyjątkowo często kierowane właśnie w obszar telemedycyny. Od 2016 roku w Polsce wystawiono ok. 100 mln. elektronicznych zwolnień. Od tego czasu przeprowadzono ponad 2 mln 700 tys. kontroli. W 2021 roku było ich ponad 350 tys.
msm/PAP
Czytaj więcej