imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Zwierzchnik polskich prawosławnych metropolita Sawa przeprasza za list do patriarchy Moskwy Cyryla

8av6uzzons2kb5mfj2do1ghharv43yw5.jpg


Wielokrotnie wyrażałem swoje zdumienie i zażenowanie wypowiadanymi przez Patriarchę Cyryla słowami na temat wojny w Ukrainie” – przekazał w oświadczeniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa. Hierarcha wysłał wcześniej do rosyjskiego duchownego list z okazji rocznicy jego intronizacji. “Wybaczcie mnie, grzesznemu” – zwrócił się Sawa do wiernych Kościoła Prawosławnego.

W sobotę Sawa, metropolita Warszawy i całej Polski wydał oświadczenie, dotyczące listu, który przesłał do patriarchy Moskwy Cyryla z okazji rocznicy jego intronizacji. Poinformował, że “depesza została wysłana jedynie, by spełnić wymogi przyjęte protokołem, bez uwzględnienia trudnej sytuacji geopolitycznej.” Duchowny przyznał, że się pomylił, a “sytuacja wymagała większej ostrożności”.

 

Duchowny wyraził swój żal i zwrócił się do wiernych: “wybaczcie mnie, grzesznemu”.

Sawa: Potępiałem i potępiam zbrodniczą inwazję Rosji na Ukrainę

W oświadczeniu duchowny podkreślił, że potępiał i potępia “zbrodniczą inwazję Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę. Wyraz temu stanowisku dałem jeszcze w marcu 2022 roku kierując apel o jej zaprzestanie zarówno do Federacji Rosyjskiej, jak i osobiście do Jego Świątobliwości Patriarchy Cyryla.”

 

ZOBACZ: Rosja: Patriarcha Cyryl grozi końcem świata. Modli się o “oświecenie szaleńców”

 

Dodał, że wielokrotnie wyrażał zażenowanie i zdumienie słowami Cyryla na temat wojny w Ukrainie. “Nie podzielałem i nie podzielam tych opinii i uważam, że nie służą przywróceniu pokoju w Ukrainie oraz negatywnie wpływają na postrzeganie Prawosławia” – oświadczył Sawa i dodał, że wspiera naród ukraiński w dążeniach do odzyskania wolności, a także popiera potrzebę uniezależnienia się Cerkwi Prawosławnej w Ukrainie.

List Sawy do Cyryla

Jak wynikało z publikacji prasowych, abp Sawa przesłał Cyrylowi “najserdeczniejsze i braterskie pozdrowienia”, a odnosząc się do sytuacji Cerkwi na Ukrainie napisał, że “wrogowi wiary nie podoba się stabilność Cerkwi i stara się ją zniszczyć. Naocznie świadczy o tym to, co stało się w Ukrainie”.

 

Napisał również, że jednak “siła Boża jest wielka i niezwyciężona”, wyrażając wiarę, że “zło niszczące boski cerkiewny organizm, zostanie zniszczone przez zwycięzcę śmierci i piekła”.

pgo/ml/Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment