imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Zucchiolo. To nowe warzywo stworzone przez ekspertów

000JCLGXLJWX06UT-C461-F4.jpg


Zucchiolo z pozoru wygląda jak dynia i to skojarzenie jest trafne, bowiem jest to odmiana warzywa wywodząca się z rodziny dyniowatych, jednak z dynią ma niewiele wspólnego. W rzeczywistości jest połączeniem cukinii i ogórka

Jego korzenie sięgają Ameryki Południowej. Eksperci z hiszpańskiej firmy biotechnologicznej Beyond Seeds i naukowcy z Instytutu Badań i Edukacji w zakresie Rolnictwa i Rybołówstwa poświęcili pięć lat, aby dostosować je do europejskiego klimatu i warunków w szklarni. Bowiem do tej pory warzywo było uprawiane na świeżym powietrzu. 

Zucchiolo podbija polski rynek

Warzywo ma owalny i lekko spłaszczony kształt. Jego średnica na ogół waha się od 7 do 10 cm, a przybliżona waga wynosi ok. 250 gramów. Charakteryzuje się niezwykle błyszczącą skórką, która jest gładka i dość jędrna. 

Co ciekawe, zarówno skórka jak i środek warzywa nadają się do spożycia. Wnętrze zucchiolo to leki i chrupiący miąsz. Warzywo wyróżnia się długą datą przydatności, co oznacza, że można je przechowywać nawet do czterech tygodni, a do tego nie musi leżeć w lodówce. 

Zucchiolo występuje w dwóch wariantach kolorystycznych żółtym i zielonym. Jednak różnica nie polega jedynie na odcieniu, a także na smaku. Pierwszy z nich będzie nieco słodszy. Warzywo ma wiele składników odżywczych zawiera m.in. błonnik, witaminy A, B i C oraz przeciwutleniacze. Jest również źródłem minerałów, takich jak wapń, żelazo, jod, magnez, fosfor, sód, a przede wszystkim potas.

Nowe warzywo w Polsce

Według ekspertów – ze względu na konsystencję – będzie idealnym produktem dla osób starszych i dzieci. Można go spożywać zarówno po obróbce termicznej, jak i na surowo.

Zucchiolo już jest dostępne w Polsce. Warzywo można dostać m.in. w sieci sklepów Biedronka, gdzie kosztuje 3,99 zł za sztukę.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły! 

“Graffiti”: Grzegorz Schetyna o sytuacji na granicy i budżecie /Polsat News/Polsat News


Source link

Leave a Comment