imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Zmiany zasad kwarantanny i izolacji

682bokjsqzvsqus3osup5mm77my17ttm.jpg


– Chciałem zasygnalizować pierwszą ważną decyzję, którą podjąłem. Będziemy zmienali zasady zarówno kwarantanny jak i izolacji. Dzisiaj po południu zostanie zaprezentowany pakiet trzech lub dwóch rozporządzeń minsitra zdrowia, który zmieni zasady zarówno kwarantanny jak i izolacji – mówił minister zdrowia.

 

– W przypadku kwarantanny chcemy zaproponwoać skrócenie do 10 dni. Mamy na to dowody m.in. z Norwegii, ale także z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie powoduje wielkiego przyrostu ryzyka w srosunku do 14 dni kwarantanny. W przypadku kwarantanny zrezygnujemy również z prowadzenia testów – zapowiedział Niedzielski.   

 

Najnowszy bilans zakażeń

 

Mamy 887 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (233), śląskiego (118), mazowieckiego (107), wielkopolskiego (92), pomorskiego (71), warmińsko-mazurskiego (51), łódzkiego (47), podkarpackiego (33), dolnośląskiego (28),kujawsko-pomorskiego (24), świętokrzyskiego (18), opolskiego (16), lubelskiego (14), lubuskiego (12), podlaskiego (12), zachodniopomorskiego (11). Ministerstwo poinformowało śmierci 16 osób zakażonych koronawirusem.

 

Jak informuje reporterka Polsat News, Natalia Kanpik, liczba 233 zakażeń w Małopolsce to rekord w tym regionie.

 

Ministerstwo poinformowało śmierci 16 osób zakażonych koronawirusem. Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 2 mln 634 tys. 903 próbki pobrane od 2 mln 522 tys. 949 osób – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano 28,8 tys. testów. O takiej samej liczbie testów zrobionych w ciągu doby poinformowano w środę, dzień wcześniej podano, że było to 22,2 tys., w poniedziałek – 16,7 tys.

 

 

W czwartek o 14:00 konferencja Ministerstwa Zdrowia dotycząca “stref” w powiatach.

 

Różne sytuacje w szkołach

 

Szef MEN Dariusz Piontkowski został zapytany w czwartek w Polskim Radiu, czy noszenie maseczek w szkołach będzie obowiązkowe.

 

ZOBACZ: Wakacje Łukasza Szumowskiego. Były minister zdrowia wypoczywa na wyspie Fuerteventura

 

– Rozważaliśmy jeszcze raz, co zrobić z obowiązkiem noszenia maseczek i pierwotnie wskazaliśmy, że takiego obowiązku nie będzie. Natomiast tam, gdzie warunki szkolne, bardzo wąskie korytarze, wielkość szkoły bądź stan zagrożenia epidemicznego będzie wskazywał na to, że trzeba będzie podjąć jakieś dodatkowe środki ostrożności, to wtedy dyrektor chyba powinien zalecić osłony nosa i usta w miejscach wspólnych – w korytarzach, klatka schodowych czy szatniach – powiedział szef MEN.

 

Po ponownych dyskusjach z Głównym Inspektorem Sanitarnym – dodał – uznano, że “wprowadzania obowiązku nie ma potrzeby, bo w każdej z tych placówek jest nieco inna sytuacja”.

 

ZOBACZ: Rząd rozważa obowiązek noszenia maseczek w szkołach. Jednak semestr rozpocznie się terminowo

 

Zdaniem ministra edukacji “w niewielkich placówkach nie ma uzasadnienia, by na siłę wszyscy te maseczki nosili”. – Jednocześnie wskazujemy, że te osoby, które czują się bardziej zagrożone (…) mogą założyć maseczkę czy przyłbicę i w ten sposób na pewno będą bezpieczniejsze – podkreślił Piontkowski.

 

– Natomiast nie wprowadzimy takiego zalecenia, aby obowiązkowo w każdej szkole, w miejscach wspólnych, wszyscy uczniowie, wszyscy nauczyciele musieli nosić osłonę nosa i ust – podał.

 

W środę na konferencji prasowej Piontkowski mówił, że resort edukacji rozważa wprowadzenie obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeniach wspólnych szkół. Zapowiedział wówczas, że w czwartek lub w piątek resort poinformuje o decyzji w tej sprawie. 


luq/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP


Source link

admin
admin
Leave a Comment