imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Zmiany klimatyczne w Google Doodle. Gify na Dzień Ziemi pokazują, jak zniszczyliśmy planetę

000F5JGHPPCOBM4S-C429.png


22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi i z tej okazji Google Doodle, które na ogół dzieli się z użytkownikami dość optymistycznymi grafikami, postanowiło w dosadny sposób pokazać, jak zmiany klimatyczne wpływają na naszą planetę

Tradycyjne logo Google Doodle zostało dziś zastąpione gifami, które przedstawiają postępujący na przestrzeni krótkiego okresu proces zmian klimatycznych w wybranych obszarach świata. To przerażające, co w tak krótkim czasie stało się z krajobrazem i przyrodą. Zdjęcia będą zmieniały się w ciągu dnia, a my wyjaśniamy, jakie miejsca zostały wybrane, by pokazać zmiany klimatyczne.

Dzień Ziemi to inaczej światowy dzień ekologii, podczas którego odbywają się akcje i festiwale mające na celu promowanie postawy przyjaznej środowisku oraz zwrócenie uwagi na konkretne problemy, z którymi boryka się nasza planeta. Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzimy w piątek 22 kwietnia, a jego główne hasło brzmi: “Inwestujmy w naszą planetę”.

Pomysł, aby obchodzić Dzień Ziemi, narodził się po wielkiej katastrofie ekologicznej w Stanach Zjednoczonych z 1969 roku, kiedy to doszło do uszkodzenia platformy wiertniczej, w efekcie czego w oceanie wylądowało tysiące litrów ropy. Skutki tego zdarzenia były tragiczne dla ekosystemu oraz licznych zwierząt, które straciły życie. Międzynarodowy Dzień Ziemi w Polsce obchodzimy od 1990 roku. 

Google z okazji Dnia Ziemi 2022 postanowiło zwrócić uwagę na to, w jak szybkim tempie postępują zmiany klimatyczne. 

Celem zastąpienia tradycyjnego logo Google Doodle zdjęciami poklatkowymi z Google Earth Timelapse i innych źródeł jest uświadomienie internautów, do czego w tak krótkim czasie przyczyniła się działalność człowieka.

O poranku w Google Doodle pojawiły się gify przedstawiające topnienie lodowca na szczycie najwyższej góry Afryki – Kilimandżaro. Fotografie, które w drastyczny sposób obrazują zmiany klimatyczne, pochodzą z lat 1986-2020.

  • Lodowiec w Sermersooq na Grenlandii

Kolejna przerażająca grafika od Google z okazji Dnia Ziemi 2022 przedstawia topnienie lodowca w Sermersooq na Grenlandii, do którego doszło na przestrzeni zaledwie dwóch dekad. 

  • Wielka Rafa Koralowa w Australii

Na tym jednak nie koniec. Dowód na zmiany klimatyczne to także zdjęcia z australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej. Google Doodle pokazuje na nich śmierć przepięknych koralowców, do których doszło w przeciągu zaledwie kilku miesięcy za sprawą wzrostu temperatury wody.

  • Park Narodowy Harz w Niemczech

Ostatni, lecz nie mniej przerażający obraz, który dziś pojawi się w Google Doodle to zmiany klimatyczne w niemieckim Parku Narodowym Harzu na przestrzeni lat 1995-2020. Okazuje się, że oszałamiająca, intensywna zieleń tego obszaru jest w dużej mierze przeszłością z uwagi na liczne szkodniki i brak wody, przez które powierzchnia lasu zmniejszyła się. 

Zmieniające się gify obrazujące zmiany klimatyczne w Google Doodle z okazji Dnia Ziemi 2022 możecie obserwować tutaj

Czytaj również:

Google Doodle upamiętnia Stephena Hawkinga 

Google Doodle: Kim był Michiaki Takahashi?

Google Doodle: Kim był naukowiec Lothi Zadeh?

Zobacz także:


Source link

Leave a Comment