Strona główna > Polska > Zmiana sprzedawcy energii – krok po kroku Zmiana sprzedawcy energii – krok po kroku Artykuł Sponsorowany Polska
Choć wszyscy korzystamy z usług dostawców prądu, część konsumentów może nie zdawać sobie sprawy, że sprzedawca i dystrybutor energii elektrycznej to dwa różne podmioty i mamy pełną swobodę wyboru tego pierwszego. Czy warto zmienić sprzedawcę prądu? Przeczytaj!
Kiedy przeprowadzamy się do nowego mieszkania lub zmieniamy siedzibę firmy, wybór operatora energetycznego rzadko znajduje się wśród priorytetów i często pozostajemy przy dostawcy, z którego usług korzystali poprzedni lokatorzy. Podobnie przy budowie nowego domu. Mamy na głowie zbyt wiele spraw związanych z samą budową i nieraz wybieramy sprzedawcę z urzędu. Tymczasem oferty rynkowe są znacznie bardziej atrakcyjne. Tym bardziej, że sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce konkurują ze sobą nie tylko na wysokość stawek za prąd, ale też na dodatkowe korzyści dla klientów – usługi fachowców od energetyki czy dodatkowe ubezpieczenia w cenach rachunków.
Jeżeli operatorzy w naszym regionie oferują większe korzyści, trwanie przy dotychczasowym operatorze „z wygody” to niepotrzebna strata pieniędzy. Zmiana sprzedawcy energii może się przełożyć na oszczędności rzędu co najmniej kilkuset złotych. Moment, by podjąć taką decyzję jest idealny. Ceny prądu dla klientów indywidualnych oraz firm mogą w istotny sposób wzrosnąć od połowy przyszłego roku, tymczasem wielu dostawców gwarantuje dziś klientom stałą cenę na cały okres umowny.
Czy zmiana sprzedawcy prądu jest skomplikowana?
Zmiana dostawcy energii może się wydawać skomplikowana, ale cała sztuczka polega na tym, że najczęściej wszystkie formalności z nią związane załatwia za nas nowy operator. Kluczowym krokiem po stronie konsumenta jest więc wybór właściwej spółki oferującej sprzedaż energii elektrycznej. Jak wybrać? Możemy skorzystać z porównywarki cenowej i sprawdzić stawki za kilowatogodzinę u wszystkich dostępnych na rynku sprzedawców. Wybór operatora oferującego najniższą stawkę niekoniecznie musi być jednak najkorzystniejszy. Jak wspominano wyżej, wiele firm oferuje dodatkowe korzyści, na przykład gwarancję stałej ceny lub pomocy fachowca w przypadku awarii. Przed podjęciem decyzji powinniśmy więc wziąć pod uwagę wszystkie czynniki.
Dostawca energii elektrycznej Enea ma wiele ciekawych propozycji dla nowych klientów. Wśród nich pakiety ENERGIA + Office 365 i Fachowiec PRO dla klientów firmowych albo Pewna cena GAZ dla gospodarstw domowych. Spółka zapewnia również pomoc w dopełnieniu wszystkich formalności związanych ze zmianą. W tym także wypowiedzenie umowy poprzedniemu sprzedawcy. Wszystko, co musimy zrobić, to wskazać ofertę, skontaktować się z konsultantem i podpisać umowę.
Zmiana dostawcy energii a bezpieczeństwo
Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może budzić pewne obawy. Przede wszystkim dotyczą one uczciwości sprzedawców i ciągłości dostaw prądu. Przerwa w dostawie energii elektrycznej to jeden z mitów narosłych wkoło zmiany dostawcy. Konsumenci nie mają jednak żadnych powodów do obaw. Zmiana, której dokonują ma charakter formalny. Zmienia się jedynie podmiot, z którym będziemy dokonywać rozliczeń. Za fizyczną obecność prądu w gniazdku odpowiada natomiast Operator Systemu Dystrybucyjnego, którego zmienić nie możemy. Co się zaś tyczy uczciwości sprzedawcy, możliwość oszustwa, np. przez fałszywe przedstawicielstwo handlowe, nie jest oczywiście wykluczona. Jeżeli korzystamy jednak z usług znanego i doświadczonego operatora, jak Enea, możemy być całkowicie spokojni.