imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Zmiana czasu 2021. Z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

0006H47R2BGB6W4V-C411.jpg


Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy? Już za kilka tygodni.

W 2021 roku zmiana czasu wypada w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. O godz. 3:00 wskazówki należy przesunąć do tyłu, czyli na godz. 2:00. Dzięki temu pośpimy o godzinę dłużej, jednak wcześniej będzie się robić ciemno.

Regulacje dotyczące zmiany czasu są takie same dla całej Unii Europejskiej. W ostatnią niedzielę października przechodzimy na czas zimowy, a w ostatnią niedzielę marca wracamy do czasu letniego.

Taki harmonogram reguluje obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: “Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”. 

Badania z 2018 roku wskazują, że większość Europejczyków opowiada się za zniesieniem zmian czasu. Za takim rozwiązaniem jest też Komisja Europejska, ale ostateczne decyzje pozostają w gestii krajów członkowskich.

Teoretycznie zmiana czasu ma dopasować okres dziennej aktywności człowieka do jak najlepszego korzystania ze światła słonecznego oraz dla oszczędności energii elektrycznej.

Jak zwracają uwagę eksperci, zmiana ma jednak swoje minusy. Osoby cierpiące na zaburzenia snu lub mające problem z zachowaniem rytmu dobowego źle znoszą te przesunięcia. Choć nie jest to przyczyna ich kłopotów, pogłębia je.

Czytaj też:

10 tys. kroków dziennie? Wcale nie! Są nowe badania

Wybierz schody zamiast windy. Tak sprawdzisz, w jakim stanie jest twoje serce
Source link

Leave a Comment