imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Zmiana czasu 2021. Z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

000DF8Z02DRN16UP-C411.jpg


Jesień w pełni, a wraz z nią coraz częściej sprawdzamy, kiedy wypada zmiana czasu na zimowy. Czy to już należy przestawić zegarki? Czy to już będzie szybciej robiło się ciemno? Uspokajamy. Na ustawienie czasomierzy macie jeszcze trochę czasu.

Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy? Już niedługo. W 2021 roku zmiana czasu na zimowy wypada w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. O godz. 3:00 wskazówki należy przesunąć do tyłu, czyli na godz. 2:00. Dzięki temu pośpimy o godzinę dłużej, jednak wcześniej będzie się robić ciemno.

Regulacje dotyczące zmiany czasu są takie same dla całej Unii Europejskiej. W ostatnią niedzielę października przechodzimy na czas zimowy, a w ostatnią niedzielę marca wracamy do czasu letniego. Taki harmonogram reguluje obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: “Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

Badania z 2018 roku wskazują, że większość Europejczyków opowiada się za zniesieniem zmian czasu. Za takim rozwiązaniem jest też Komisja Europejska, ale ostateczne decyzje pozostają w gestii krajów członkowskich. To od ich porozumienia zależy teraz, czy i kiedy cała Unia Europejska zrezygnuje ze zmiany czasu. Pojedyncze kraje nie mogą tego samodzielnie zrobić, ponieważ zaburzyłoby to funkcjonowanie wspólnego rynku. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, by ten konsensus miał zostać szybko osiągnięty.

Teoretycznie zmiana czasu ma dopasować okres dziennej aktywności człowieka do jak najlepszego korzystania ze światła słonecznego oraz dla oszczędności energii elektrycznej. Te korzyści coraz częściej są jednak podawane w wątpliwości przez ekspertów.

Dodatkowo zmiana czasu ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Osoby cierpiące na zaburzenia snu lub mające problem z zachowaniem rytmu dobowego źle znoszą te przesunięcia. Choć nie jest to przyczyna ich kłopotów, pogłębia je.
Source link

Leave a Comment