imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Zmarła “prześliczna wiolonczelistka”. Anna Pawluśkiewicz miała 74 lata

wcenyt3r59tor5vqoguhxevi5c5m3z11.png


W środę w Krakowie zmarła Anna Pawluśkiewicz. Grała na wiolonczeli w zespole Anawa Marka Grechuty. Miała 74 lata. Przyczyną jej śmierci był udar. To jej poświęcona jest piosenka autorstwa Wojciecha Młynarskiego “Prześliczna wiolonczelistka”.

Anna Pawluśkiewicz z domu Wójtowicz zmarła 17 marca. Jak podała Gazeta Krakowska, śmierć nastąpiła nad ranem w wyniku rozległego udaru. Wiolonczelistka miała 74 lata. 

 

Pawluśkiewicz grała w zespole Anawa. – Kiedy ustaliłem z Markiem Grechutą, że zakładamy zespół Anawa, Marek poszedł do krakowskiej szkoły muzycznej, aby… szukać muzyków. Od razu, kiedy tam wszedł, trafił na chudego rudzielca. – Znasz kogoś, kto gra na skrzypcach i chciałby grać w zespole? – zapytał go Marek. – Tak – ja gram na skrzypcach i chętnie do was dołączę – odparł rudzielec. – A nie znasz kogoś, kto gra na wiolonczeli? – dopytał Marek. – Zaraz kogoś przyprowadzę – odparł chłopak i po chwili zjawił się z piękną dziewczyną o jasnych włosach. Tak do grupy Anawa dołączyli Zbyszek Wodecki i Ania Wójtowicz – wspomina w rozmowie z Gazetą Krakowską Jan Kanty Pawluśkiewicz.

 

 

Na jednym z koncertów zespołu na Pawluśkiewicz uwagę zwrócił Wojciech Młynarski. Tak powstała “Prześliczna wiolonczelistka”, o której śpiewał zespół Skaldowie w piosence z 1968 roku.  

 

Anna zgrała również w teledysku do piosenki “Nie dokazuj”.

 

 

W połowie lat 70. Pawluśkiewicz wycofała się z życia muzycznego. Wyszła za mąż i doczekała się dwójki dzieci.

pgo/ml/ polsatnews.pl, gazetakrakowska.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment