imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Zmarła Olivia de Havilland, ostatnia gwiazda “Przeminęło z wiatrem”

fmwim2p76ku3nxkpresn49kb1q6226rw.jpg


De Havilland była dwukrotną laureatką Oscara za pierwszoplanową rolę filmową za filmy “Najtrwalsza miłość” (1946) i “Dziedziczka” (1949)

Olivia de Havilland, ostatnia żyjąca gwiazda filmu “Przeminęło z wiatrem”, zmarła w niedzielę w wieku 104 lat. Śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych – poinformowała agencja Reutera.

Aktorka zmarła w swoim domu w Paryżu, gdzie mieszkała od 60 lat. 

 

Niezapomniana bohaterka “Przeminęło z wiatrem”

 

De Havilland była dwukrotną laureatką Oscara za pierwszoplanową rolę filmową za filmy “Najtrwalsza miłość” (1946) i “Dziedziczka” (1949). W 1939 wcieliła się w rolę Melanii Hamilton, głównej bohaterki powieści “Przeminęło z wiatrem”. Za tę kreację otrzymała pierwszą nominację do Nagrody Akademii Filmowej.

 

– Melanie bardzo mnie pociągała. Miała złożoną osobowość, jeśli porównać ją do postaci, które cały czas przychodziło mi grać – wyznała później w jednym z wywiadów.

 

 

W tym samym roku wystąpiła duecie z Errolem Flynnem w głośnym westernie “Dodge City”.

 

Głośny konflikt i rywalizacja z młodszą siostrą

 

Olivia de Havilland urodziła się w Japonii w 1916 roku. Trzy lata później jej rodzice rozwiedli się, a matka zabrała ją oraz jej siostrę do Los Angeles. Obie panny de Havilland zostały uznanymi aktorkami. Jej młodsza siostra Joan Fontaine zdobyła Oscara w 1941 roku.

 

ZOBACZ: Pogrzeb Andrzeja Strzeleckiego. Aktor pośmiertnie odznaczony przez prezydenta

 

Między kobietami w dorosłym życiu nasilał się konflikt, w którym hollywoodzcy producenci widzą potencjał na filmowy scenariusz. Po śmierci matki w 1975 roku siostry zupełnie zerwały kontakty. Fontaine zmarła w 2013 roku, a po jej śmierci de Havilland wydała oświadczenie, w którym przyznała, że jest “zasmucona i zaszokowana”. 

 

W wywiadzie udzielonym agencji AP w 2016 roku z okazji swoich setnych urodzin de Havilland nazwała swoją siostrę kobietą-smokiem (“Dragon Lady”).

bia/hlk/ Reuters, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment