imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Zmarła Dżennet Połtorzycka-Stampf’l, współautorka “Matysiaków”

0009WELAQ5GXCXOK-C411.jpg


Dżennet Połtorzycka-Stampf’l odeszła w czwartek. Miała 95 lat. O śmierci współautorki powieści radiowej “Matysiakowie” poinformowało w Polskie Radio 24.

“Był to przede wszystkim bardzo dobry, ciepły, życzliwy człowiek. Lubiła słuchać, ale lubiła też opowiadać” – powiedział w piątek na antenie Polskiego Radia 24 dziennikarz i dramaturg Janusz Adam Dziewiątkowski.

Przypomniał, że przeżyła Powstanie Warszawskie. “Całą okupację przecież spędziła Warszawie” – dodał.

“Myślę, że była to osoba, która była zaangażowana w pomoc innym. Kochała zwierzęta” – podkreślił Dziewiątkowski.   

Urodziła się 29 sierpnia 1924 r. w Warszawie. Ukończyła Wydział Filozoficzno-Społeczny Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała m.in. w Spółdzielni Wydawniczej “Czytelnik”, była redaktorką m.in. “Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery.

Od 1960 r. współtworzyła – z Jerzym Janickim i Władysławem Żesławskim, a potem z Januszem Adam Dziewiątkowskim – powieść radiową “Matysiakowie”. W 2011 r. została nagrodzona honorowym Złotym Mikrofonem za całokształt swojej pracy.

Przez lata aktywnie działała w organizacjach pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody i zwierząt; pracowała w Lidzie Ochrony Przyrody Warszawa-Południe oraz w Zarządzie Fundacji ANIMALS, z ramienia której przedłożyła Sejmowi projekt Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Dżennet Połtorzycka-Stampf’l, była odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1996) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą tego orderu (2001). Otrzymała też Nagrodę miasta stołecznego Warszawy dla wybitnych warszawiaków działających na rzecz rozwoju stolicy (2010).


Source link

Leave a Comment