imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Ziobro: czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na UE i realizowali reformę sądów

ebbwpy6m6d7x7a36d52429sfxhezxqu4.jpg


– Jest przygotowana zmiana dotycząca Sądu Najwyższego, podobnie jak i sądów powszechnych, natomiast proszę się nie gniewać, ale szczegółów w tej chwili nie ujawnię, bo wymaga tego lojalność wobec członków rządu, którzy jako pierwsi powinni dowiedzieć się o całości reformy – zastrzegł w poniedziałek minister w radiowej Trójce.

“W interesie innych państw jest słaba Polska”

Wskazał, że “fakt, że dziś sądy są dziś tak słabo wewnętrznie zorganizowane, że jest strajk włoski części sędziów i rozprawy się wydłużają, jest jednym z powodów, dla których powinniśmy tę reformę sądownictwa przeprowadzić, dokończyć”.

 

– Destabilizująca rola UE w tym obszarze powinna się zakończyć. Ja rozumiem, że w interesie innych państw jest słaba Polska (…), zdestabilizowane sądownictwo, ale my musimy zadbać o to, aby inni nam nie mieszali w naszych wewnętrznych sprawach – mówił Ziobro.

Prezes PiS o planowanych zmianach

Prezes PiS Jarosław Kaczyński o planowanych zmianach w sądownictwie mówił w sobotę w RMF FM. Zmiany te, jak tłumaczył, będą częścią Polskiego Ładu i zakładają m.in., że sądy, które dotąd były sądami rejonowymi, będą filiami sądów okręgowych. Z kolei – jak kontynuował – “jeśli chodzi o wyższe instancje, to będziemy mieli przeniesienie kasacji (z Sądu Najwyższego – red.) na poziom dużych sądów regionalnych, może nie wszystkich, części sądów regionalnych”.

 

ZOBACZ: Kaleta: gdyby zastosować wyroki TSUE, Niemcy musieliby zmienić swoją konstytucję

 

– I będziemy mieli Sąd Najwyższy – tu trwa jeszcze pewna dyskusja, ale generalnie rzecz biorąc, to będzie sąd niewielki, którego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa – zaznaczył Kaczyński. – Trzeba opanować tę anarchię, która dziś panuje w polskich sądach, i trzeba jednocześnie zlikwidować te instytucje, które całkowicie się nie sprawdziły – powiedział. Dodał, że “Izba Dyscyplinarna SN się nie sprawdziła”. O reformie mówił, że “to zostanie wprowadzone bardzo niedługo”.

Ziobro: reforma w sądownictwie została zablokowana cztery lata temu

– Reforma wymiaru sprawiedliwości w wielu obszarach udała się i udało się ją dokończyć – ocenił zaś Ziobro w Trójce. Wskazał w tym kontekście na “reformę działania komorników; reformę, jeśli chodzi o zapisy vat-owskie; reformę, jeśli chodzi o walkę z dopalaczami”.

 

– Ale bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym, elementem wymiaru sprawiedliwości jest rzeczywiście sądownictwo i reforma w tym obszarze została zatrzymana, zablokowana, cztery lata temu, między innymi na skutek presji międzynarodowej – mówił minister.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki do przywódców UE: Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej

 

Wskazał, że “zaczęło się od decyzji pana prezydenta, jaką było weto, a potem od negocjacji premiera Morawieckiego z Fransem Timmermansem, który stworzył złudzenia, że będzie kompromis, a to było granie fałszywymi, znaczonymi kartami i oszustwo”.

 

– Myślę, że teraz czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na UE, tylko realizowali w ramach naszej konstytucji reformę sądownictwa. Niestety po drodze w sądownictwie wiele złych rzeczy się wydarzyło, do polityki wciągniętych zostało wielu sędziów, między innymi poprzez działania nie tylko opozycji, ale też takich krajów jak Niemcy i polityków niemieckich. To prowadziło do destabilizacji systemu sądownictwa – ocenił Ziobro.

kmd/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment